Kompaniya Hamroh va Birlashgan Millatlar tashkilotining taraqqiyot dasturi (BMTTD) O'zbekistonda kelishuv, yo'naltirilgan ayollar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlash va rivojlantirish. Tashabbus moliyaviy savodxonlikni oshirish, investitsiyalardan foydalanish va ayollarning biznesdagi imkoniyatlarini kengaytirish bo'yicha kompleks chora-tadbirlarni nazarda tutadi.
City Pay Gate kripto depozitariysi va kripto do'koni faoliyati uchun litsenziyalar oldi
Milliy istiqbolli loyihalar agentligi 24 fevral kuni chiqarilgan ikki litsenziya kripto aktivlari sohasidagi faoliyatni amalga oshirish uchun City Pay Gate qo'shma korxonasi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati ma'lum qildi.
Kompaniya to'rtinchi kripto depozitariysi bo'ldi va o'ninchi kripto do'koni O'zbekistonda. Litsenziyalar o ' zbekiston Respublikasining 20 fevral kuni.
City Pay Gate mulk tuzilmasi o'z ichiga oladi:
- 45% aktsiyalar aksiyadorlik jamiyatiga tegishli Paynet;
- 45% Litva kompaniyasi UAB City Pay;
- 10% - Devid Koberidze.
Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reyestri (USRPO)ma'lumotlariga ko'ra, City Pay Gate ro'yxatga olingan 2024-yil sentabr ichida Toshkentning Yakkasaroy tumani. Kompaniyaning ustav kapitali 6,51 mlrd so'm. Korxona rahbari Eralt Xatipog'lu, u ham direktor lavozimini egallaydi UAB City Pay.
Kripto kompaniyalarini litsenziyalash uchun davlat bojlari
2024 yil dekabr oyida kripto aktivlari sohasida faoliyat yuritish uchun litsenziyalar olish uchun davlat bojlari miqdori tasdiqlandi. To'lovlar miqdori xalqaro tajriba va sohaning etakchi mutaxassislarining tavsiyalarini hisobga olgan holda belgilanadi. NAPP ma'lumotlariga ko'ra, ushbu summalar ham amalga oshiriladi bozorni firibgarlik sxemalaridan himoya qilish funktsiyasi.
Litsenziyalar uchun davlat boji miqdori:
- Kon-hovuz — 3 000 BRV (1,125 mlrd so ' m);
- Kripto do'koni — 3 700 BRV (1,3875 mlrd so ' m);
- Kripto depozitariysi — 7 000 BRV (2,625 mlrd so ' m);
- Kripto almashinuvi — 73 400 BRV (27,525 mlrd so'm).
O'zbekistonda kripto sanoatini tartibga solish rivojlanishda davom etmoqda shaffof va xavfsiz muhit bozor ishtirokchilari uchun, shuningdek jalb qilishni rag'batlantirish raqamli iqtisodiyotga investitsiyalar mamlakatlar.

Company Hamroh and United Nations Development Programme (UNDP) Uzbekistan has concluded agreementaimed at support and development of women's entrepreneurship. The initiative provides for comprehensive measures to improve financial literacy, access to investment, and empower women in business.
City Pay Gate has received licenses for the operation of a crypto-depository and a crypto-store
National Agency for Advanced Projects February 24th issued by two licenses for carrying out activities in the field of crypto-assets to the City Pay Gate Joint Venture. This was reported by the press service of the ministry.
Company became the fourth crypto depository and the tenth crypto store in Uzbekistan. The licenses were issued in accordance with orders from February 20th.
Ownership Structure of City Pay Gate includes:
- 45% of shares owned by a joint-stock company Paynet;
- 45% — Lithuanian company UAB City Pay;
- 10% — To David Koberidze.
According to the Unified State Register of Enterprises and Organizations (EGRPO), City Pay Gate was registered in September 2024 in Yakkasaray district of Tashkent. The authorized capital of the company is 6.51 billion soums. The head of the company is Eralt Hatipoglu, who also holds the position of Director UAB City Pay.
State fees for Licensing Crypto Companies
In December 2024, the amount of state fees for obtaining licenses for activities in the field of crypto assets was approved. The amount of fees is determined taking into account international experience and recommendations of leading industry experts. At the request of NAPP, these amounts also meet the following requirements: the function of protecting the market from fraudulent schemes.
Amount of state fees for licenses:
- Mining Pool — 3,000 BRV (1.125 billion soums);
- Crypto-store — 3,700 BRW (1.3875 billion soums);
- Crypto Depository — 7,000 BRV (2.625 billion soums);
- Crypto Exchange — 73,400 BRW (27.525 billion soums).
Regulation of the crypto industry in Uzbekistan continues to evolve, creating a transparent and secure environment for market participants, as well as contributing to the attraction of investment in the digital economy countries.