Kompaniya Hamroh va Birlashgan Millatlar tashkilotining taraqqiyot dasturi (BMTTD) O'zbekistonda kelishuv, yo'naltirilgan ayollar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlash va rivojlantirish. Tashabbus moliyaviy savodxonlikni oshirish, investitsiyalardan foydalanish va ayollarning biznesdagi imkoniyatlarini kengaytirish bo'yicha kompleks chora-tadbirlarni nazarda tutadi.
City Pay Gate kripto depozitariysi va kripto do'koni faoliyati uchun litsenziyalar oldi
Milliy istiqbolli loyihalar agentligi 24 fevral kuni chiqarilgan ikki litsenziya kripto aktivlari sohasidagi faoliyatni amalga oshirish uchun City Pay Gate qo'shma korxonasi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati ma'lum qildi.
Kompaniya to'rtinchi kripto depozitariysi bo'ldi va o'ninchi kripto do'koni O'zbekistonda. Litsenziyalar o ' zbekiston Respublikasining 20 fevral kuni.
City Pay Gate mulk tuzilmasi o'z ichiga oladi:
- 45% aktsiyalar aksiyadorlik jamiyatiga tegishli Paynet;
- 45% Litva kompaniyasi UAB City Pay;
- 10% - Devid Koberidze.
Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reyestri (USRPO)ma'lumotlariga ko'ra, City Pay Gate ro'yxatga olingan 2024-yil sentabr ichida Toshkentning Yakkasaroy tumani. Kompaniyaning ustav kapitali 6,51 mlrd so'm. Korxona rahbari Eralt Xatipog'lu, u ham direktor lavozimini egallaydi UAB City Pay.
Kripto kompaniyalarini litsenziyalash uchun davlat bojlari
2024 yil dekabr oyida kripto aktivlari sohasida faoliyat yuritish uchun litsenziyalar olish uchun davlat bojlari miqdori tasdiqlandi. To'lovlar miqdori xalqaro tajriba va sohaning etakchi mutaxassislarining tavsiyalarini hisobga olgan holda belgilanadi. NAPP ma'lumotlariga ko'ra, ushbu summalar ham amalga oshiriladi bozorni firibgarlik sxemalaridan himoya qilish funktsiyasi.
Litsenziyalar uchun davlat boji miqdori:
- Kon-hovuz — 3 000 BRV (1,125 mlrd so ' m);
- Kripto do'koni — 3 700 BRV (1,3875 mlrd so ' m);
- Kripto depozitariysi — 7 000 BRV (2,625 mlrd so ' m);
- Kripto almashinuvi — 73 400 BRV (27,525 mlrd so'm).
O'zbekistonda kripto sanoatini tartibga solish rivojlanishda davom etmoqda shaffof va xavfsiz muhit bozor ishtirokchilari uchun, shuningdek jalb qilishni rag'batlantirish raqamli iqtisodiyotga investitsiyalar mamlakatlar.

Компания Hamroh и Программа развития ООН (ПРООН) в Узбекистане заключили соглашение, направленное на поддержку и развитие женского предпринимательства. Инициатива предусматривает комплексные меры по повышению финансовой грамотности, доступу к инвестициям и расширению возможностей женщин в бизнесе.
City Pay Gate получила лицензии на деятельность крипто-депозитария и крипто-магазина
Национальное агентство перспективных проектов 24 февраля выдало две лицензии на осуществление деятельности в сфере крипто-активов совместному предприятию City Pay Gate. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Компания стала четвертым крипто-депозитарием и десятым крипто-магазином в Узбекистане. Лицензии были оформлены в соответствии с приказами от 20 февраля.
Структура собственности City Pay Gate включает:
- 45% акций принадлежат акционерному обществу Paynet;
- 45% — литовской компании UAB City Pay;
- 10% — Давиду Коберидзе.
Согласно данным Единого государственного реестра предприятий и организаций (ЕГРПО), City Pay Gate была зарегистрирована в сентябре 2024 года в Яккасарайском районе Ташкента. Уставный капитал компании составляет 6,51 млрд сумов. Руководителем предприятия является Эралт Хатипоглу, который также занимает должность директора UAB City Pay.
Госпошлины за лицензирование крипто-компаний
В декабре 2024 года были утверждены размеры государственных пошлин за получение лицензий на деятельность в сфере крипто-активов. Величина сборов установлена с учетом международного опыта и рекомендаций ведущих экспертов отрасли. По заявлению НАПП, данные суммы также выполняют функцию защиты рынка от мошеннических схем.
Размер госпошлин за лицензии:
- Майнинг-пул — 3 000 БРВ (1,125 млрд сумов);
- Крипто-магазин — 3 700 БРВ (1,3875 млрд сумов);
- Крипто-депозитарий — 7 000 БРВ (2,625 млрд сумов);
- Крипто-биржа — 73 400 БРВ (27,525 млрд сумов).
Регулирование крипто-индустрии в Узбекистане продолжает развиваться, создавая прозрачную и безопасную среду для участников рынка, а также способствуя привлечению инвестиций в цифровую экономику страны.