Uzum ekotizimi 2024 yilda faol rivojlanishni davom ettirdi, foydalanuvchilar sonini sezilarli darajada oshirdi, FinTech yo'nalishi va logistika infratuzilmasini kengaytirdi. Yil yakunlari bo'yicha foydalanuvchilar soni 60 dan oshdi%, erishish 16 million kishi. Kompaniyaning sof foydasi oshdi 50% va tuzilgan 150 million dollar.
FinTech va bank xizmatlari o'sish haydovchisi sifatida
Moliyaviy texnologiyalar Uzum o'sishining asosiy yo'nalishlaridan biriga aylandi. 2024 yilda umumiy hajm berilgan bo'lib-bo'lib to'lash va mikrokreditlar 2,7 baravarga oshdi, erishish 421 million dollar. Kredit portfeli Uzum Nasiya u ikki baravar ko'paydi.
Yil oxirigacha Uzum Bank xalqaro to'lov tizimi asosida Uzum kartasini ishga tushirdi Visa, bu mijozlarga mikrokreditlar va bo'lib-bo'lib sotib olish uchun qayta tiklanadigan limitdan foydalanish imkonini beradi. To'rtinchi chorakda bank 700 mingdan ortiq kartalar, 2025 yil oxiriga kelib esa ularning sonini sezilarli darajada oshirishni rejalashtirmoqda.
Elektron tijorat va logistika infratuzilmasining o'sishi
Aylanma e-commerce-uzum segmenti(GMV) 2,4 barobar oshdi, erishish 345 million dollar. Buyurtmalar soni Uzum Market ikki baravar ko'paydi va 19 mln. Haqida 60% buyurtmalar mintaqalarga to'g'ri keldi, bu yirik shaharlardan tashqarida onlayn savdoga bo'lgan yuqori talabni tasdiqlaydi.
O'sish sur'atlarini saqlab qolish uchun Uzum Market logistika infratuzilmasi:
- Ishga tushirildi Markaziy Osiyodagi eng yirik logistika kompleksi e-commerce uchun.
- Buyurtma berish punktlari soni deyarli oshdi 3 marta, erishish Mamlakat bo'ylab 1000 ta joy.
- Marketplace assortimenti 14 ming sotuvchi turli mintaqalardan.
Uzum Tezkorni tez yetkazib berishni rivojlantirish
Xizmat Tezkor O'zbekistonda qamrov geografiyasi bo'yicha eng yirik platformaga aylandi 18 ta shahar. 2024-yil dekabr oyida:
- Noyob foydalanuvchilar soni 4 barobar o'sdi o'tgan yilga nisbatan.
- Buyurtmalar soni ko'paydi 6 martadan ortiq.
Ish o'rinlarini yaratish va iqtisodiyotga hissa qo'shish
Uzum bosh direktori va asoschisi Jasur Jumayev kompaniya nafaqat yuqori texnologiyali xizmatlarni rivojlantiribgina qolmay, balki mamlakat iqtisodiyotini faol qo'llab-quvvatlayotganini ta'kidladi:
"Uch yil ichida O'zbekiston iqtisodiyotining ulkan salohiyatini tasdiqladik. 2024 yilda bizning e-commerce yo'nalishimizning aylanmasi ikki baravar oshdi va kredit portfeli ko'p marta o'sdi, bu asosan Marketplace va FinTech yo'nalishlarining sinergiyasi tufayli. Bugungi kunda Uzum xizmatlari Mikromoliya tashkilotlarining barcha kreditlarining 50%. Biz tadbirkorlarga internetga kirish va biznesni rivojlantirishga yordam berish orqali yangi ish o'rinlari yaratmoqdamiz. Faqat o'tgan yili uzum ekotizim kompaniyalari paydo bo'ldi 3000 ga yaqin yangi ish o'rinlari, xoldingning o'zi esa mamlakatning eng yirik soliq to'lovchilaridan biriga aylandi.
2025 yilda uzum barcha yo'nalishlarda faol rivojlanishni davom ettirishni rejalashtirmoqda, o'z xizmatlari qamrovini oshirmoqda va foydalanuvchilarga yangi qulay echimlarni taklif qilmoqda.

Экосистема Узум продолжила активное развитие в 2024 году, значительно увеличив число пользователей, расширив финтех-направление и логистическую инфраструктуру. По итогам года число пользователей выросло более чем на 60%, достигнув 16 миллионов человек. Чистая прибыль компании увеличилась на 50% и составила $150 млн.
Финтех и банковские сервисы как драйвер роста
Финансовые технологии стали одним из ключевых направлений роста Uzum. В 2024 году общий объем выданных рассрочек и микрозаймов увеличился в 2,7 раза, достигнув $421 млн. Кредитный портфель Uzum Nasiya вырос более чем вдвое.
К концу года Uzum Bank запустил карту Uzum на базе международной платежной системы Visa, которая позволяет клиентам использовать возобновляемый лимит на микрозаймы и покупки в рассрочку. За четвертый квартал банк выпустил более 700 тысяч карт, а к концу 2025 года планирует значительно увеличить их количество.
Рост e-commerce и логистической инфраструктуры
Оборот e-commerce-сегмента Узума(GMV) вырос в 2,4 раза, достигнув $345 млн. Число заказов на Uzum Market увеличилось вдвое и составило 19 млн. Около 60% заказов пришлось на регионы, что подтверждает высокий спрос на онлайн-торговлю за пределами крупных городов.
Для поддержания темпов роста Uzum Market расширил логистическую инфраструктуру:
- Запущен крупнейший в Центральной Азии логистический комплекс для e-commerce.
- Число пунктов выдачи заказов выросло почти в 3 раза, достигнув 1000 точек по всей стране.
- Ассортимент маркетплейса формируют 14 тысяч продавцов из разных регионов.
Развитие быстрой доставки Uzum Tezkor
Сервис Tezkor стал крупнейшей платформой по географии покрытия в Узбекистане, охватив 18 городов. В декабре 2024 года:
- Число уникальных пользователей выросло в 4 раза по сравнению с прошлым годом.
- Количество заказов увеличилось более чем в 6 раз.
Создание рабочих мест и вклад в экономику
Генеральный директор и основатель Uzum Джасур Джумаев отметил, что компания не только развивает высокотехнологичные сервисы, но и активно поддерживает экономику страны:
«За три года мы подтвердили огромный потенциал экономики Узбекистана. В 2024 году оборот нашего e-commerce направления удвоился, а кредитный портфель вырос многократно, во многом благодаря синергии маркетплейса и финтех-направления. Сегодня на сервисы Uzum приходится 50% всех кредитов микрофинансовых организаций. Мы создаем новые рабочие места, помогая предпринимателям выходить в онлайн и развивать бизнес. Только за прошедший год в компаниях экосистемы Uzum появилось около 3000 новых рабочих мест, а сам холдинг стал одним из крупнейших налогоплательщиков страны».
В 2025 году Узум планирует продолжить активное развитие во всех направлениях, увеличивая охват своих сервисов и предлагая пользователям новые удобные решения.