21 fevral kuni O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya prezidenti Vladimir Putin o'rtasida telefon orqali suhbat bo'lib o'tdi. Rahbarlar O'zbekiston-Rossiya munosabatlarining mustahkamlanishini muhokama qildilar, shuningdek, dolzarb xalqaro masalalar bo'yicha fikr almashdilar, deya xabar beradi O'zbekiston rahbari matbuot xizmati.
Suhbat davomida o'tgan yilning may oyida Vladimir Putinning O'zbekistonga tashrifi chog'ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish natijalari sarhisob qilindi. Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning asosiy ko'rsatkichlari o'sish dinamikasiga, shuningdek, ikki mamlakat mintaqalarida sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo'llab-quvvatlashga alohida e'tibor qaratildi.
Prezidentlar, shuningdek, bo'lajak ikki tomonlama tadbirlar jadvalini muhokama qilishdi. Kreml tomonlar munosabatlarning ijobiy dinamikasidan mamnun ekanliklarini ta'kidladilar. Tovar ayirboshlashda sezilarli o'sish kuzatilayotgani, energetika va sanoatda yirik qo'shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani, hududlar o'rtasidagi o'zaro hamkorlik faol rivojlanishda davom etayotgani ta'kidlandi.

21 февраля состоялся телефонный разговор президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и президента России Владимира Путина. Лидеры обсудили укрепление узбекско-российских отношений, а также обменялись мнениями по актуальным международным вопросам, сообщили в пресс-службе главы Узбекистана.
В ходе беседы были подведены итоги реализации договорённостей, достигнутых во время визита Владимира Путина в Узбекистан в мае прошлого года. Особое внимание уделили динамике роста ключевых показателей торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также поддержке проектов промышленной кооперации в регионах обеих стран.
Президенты также обсудили график предстоящих двусторонних мероприятий. В Кремле отметили, что стороны выразили удовлетворение позитивной динамикой отношений. Подчеркнуто, что наблюдается существенный рост товарооборота, успешно реализуются крупные совместные проекты в энергетике и промышленности, а взаимодействие между регионами продолжает активно развиваться.