21 fevral kuni O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya prezidenti Vladimir Putin o'rtasida telefon orqali suhbat bo'lib o'tdi. Rahbarlar O'zbekiston-Rossiya munosabatlarining mustahkamlanishini muhokama qildilar, shuningdek, dolzarb xalqaro masalalar bo'yicha fikr almashdilar, deya xabar beradi O'zbekiston rahbari matbuot xizmati.
Suhbat davomida o'tgan yilning may oyida Vladimir Putinning O'zbekistonga tashrifi chog'ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish natijalari sarhisob qilindi. Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning asosiy ko'rsatkichlari o'sish dinamikasiga, shuningdek, ikki mamlakat mintaqalarida sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo'llab-quvvatlashga alohida e'tibor qaratildi.
Prezidentlar, shuningdek, bo'lajak ikki tomonlama tadbirlar jadvalini muhokama qilishdi. Kreml tomonlar munosabatlarning ijobiy dinamikasidan mamnun ekanliklarini ta'kidladilar. Tovar ayirboshlashda sezilarli o'sish kuzatilayotgani, energetika va sanoatda yirik qo'shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani, hududlar o'rtasidagi o'zaro hamkorlik faol rivojlanishda davom etayotgani ta'kidlandi.

On February 21, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Russia Vladimir Putin had a telephone conversation. The leaders discussed the strengthening of Uzbek-Russian relations, as well as exchanged views on topical international issues, the press service of the head of Uzbekistan reported.
During the conversation, the sides summed up the implementation of the agreements reached during Vladimir Putin's visit to Uzbekistan in May last year. Special attention was paid to the growth dynamics of key indicators of trade, economic and investment cooperation, as well as support for industrial cooperation projects in the regions of both countries.
The Presidents also discussed the schedule of upcoming bilateral events. The Kremlin noted that the parties expressed satisfaction with the positive dynamics of relations. It was emphasized that there is a significant increase in trade turnover, major joint projects in the energy sector and industry are being successfully implemented, and cooperation between the regions continues to develop actively.