O'zbekistonda xorijiy kompaniyalar aksiyalari savdosi uchun tajriba maydonchasi paydo bo'ladi. Bu haqda 21 fevral kuni oliy Majlis Senatining yalpi majlisida milliy istiqbolli loyihalar agentligi (NAPP) direktorining birinchi o'rinbosari ma'lum qildi. Vyacheslav Pak.
Uning so'zlariga ko'ra, 2024 yilda "Toshkent" fond birjasi savdolarning sezilarli o'sishi kuzatildi 18,5 trln so'm, bu tarixiy maksimalga aylandi. Mamlakatda ham ozod qilish uchun huquqiy sharoitlar yaratilgan "yashil" obligatsiyalar, va ularning birinchi emissiyasi allaqachon ro'yxatdan o'tgan 50 mlrd so'm. Bundan tashqari, fond birjasidagi savdo ma'lumotlari platformada mavjud bo'ldi Bloomberg, va yagona korporativ axborot portali birja bilan birlashtirildi.
Hozirgi vaqtda NAPP xalqaro ekspertlar bilan birgalikda qonun loyihasini ishlab chiqmoqda "Kapital bozori to'g'risida", u allaqachon hukumat tomonidan ko'rib chiqilgan. Shuningdek, qonunning yangi tahriri ustida ish olib borilmoqda "Aksiyadorlik jamiyatlari to' g 'risida", Vazirlar Mahkamasiga taqdim etilishi rejalashtirilgan.
Xorijiy kompaniyalar aktsiyalari savdosi
Vyacheslav Park o'zbekistonliklar sotib olishga qiziqish bildirayotganini ta'kidladi xorijiy kompaniyalar aksiyalari, ammo Qonunchilik bunday qimmatli qog'ozlarni sotib olishni taqiqlaydi.
"Biz Fond birjasida "Toshkent" ni tashkil etishni rejalashtirmoqdamiz. tajriba maydonchasi xorijiy kompaniyalarning aktsiyalarini sotish uchun. Masalan, fuqarolarimiz qonuniy etakchi FinTech kompaniyalarining aktsiyalarini sotib oling, Tesla, Google va boshqalar. Bu qimmatli qog'ozlar bozorining jozibadorligini oshirishga va aholini investitsiya faoliyatiga jalb qilishga yordam beradi", dedi u.
Shuningdek, NAPP joriy etishni ko'rib chiqmoqda eksperimental rejim chiqarish uchun valyuta obligatsiyalari. Pakning ta'kidlashicha, O'zbekistonning ko'plab fuqarolari valyuta xatarlarini o'z zimmalariga olishga tayyor emaslar va mablag'larni chet el valyutasida saqlashni afzal ko'rishadi. Yangi vosita sizga foydalanishga imkon beradi aholining erkin to'planishi iqtisodiyotni rivojlantirish uchun.
Avvalroq O'zbekiston suveren evrobondlarning uchta nashrini joylashtiradi miqdori uchun 1,5 milliard dollar.

В Узбекистане появится экспериментальная площадка для торговли акциями иностранных компаний. Об этом 21 февраля на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса сообщил первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов (НАПП) Вячеслав Пак.
По его словам, в 2024 году на фондовой бирже «Тошкент» наблюдался значительный рост торгов, достигнув 18,5 трлн сумов, что стало историческим максимумом. В стране также были созданы правовые условия для выпуска «зеленых» облигаций, и уже зарегистрирована их первая эмиссия на 50 млрд сумов. Кроме того, данные о торгах на фондовой бирже стали доступны на платформе Bloomberg, а Единый портал корпоративной информации был интегрирован с биржей.
В настоящее время НАПП разрабатывает совместно с международными экспертами законопроект «О рынке капитала», который уже внесен на рассмотрение правительства. Также ведется работа над новой редакцией закона «Об акционерных обществах», которую планируется представить в Кабинет министров.
Торговля акциями иностранных компаний
Вячеслав Пак отметил, что узбекистанцы проявляют интерес к приобретению акций зарубежных компаний, однако законодательство запрещает покупку таких ценных бумаг.
«Мы планируем создать на фондовой бирже „Тошкент“ экспериментальную площадку для торговли акциями иностранных компаний. Например, наши граждане смогут легально приобретать акции ведущих финтех-компаний, Tesla, Google и других. Это поможет повысить привлекательность рынка ценных бумаг и вовлечь население в инвестиционную деятельность», — сообщил он.
Также НАПП рассматривает возможность введения экспериментального режима для выпуска валютных облигаций. Пак отметил, что многие граждане Узбекистана не готовы брать на себя валютные риски и предпочитают хранить средства в иностранной валюте. Новый инструмент позволит задействовать свободные накопления населения для развития экономики.