Uning so'zlariga ko'ra, sun'iy intellektning jadal rivojlanishi mutaxassislarning prognozlaridan oshib ketdi va Xitoyning texnologiya sanoati o'sish uchun ulkan salohiyatga ega. Nashrga bergan intervyusida Pengpai uning ta'kidlashicha, Alibaba bulutli xizmatlar va sun'iy intellekt uchun apparat infratuzilmasini rivojlantirishni tezlashtirish niyatida. Shunisi e'tiborga loyiqki, rejalashtirilgan investitsiyalar so'nggi o'n yil ichida kompaniyaning barcha investitsiyalaridan uch yilga oshadi.
Vu Yongmin Alibaba sohadagi mavqeini mustahkamlashda davom etishini ta'kidladi elektron tijorat ham Xitoy, ham xalqaro bozorlarda, shuningdek rivojlanish AI texnologiyasi, bulutli hisoblash va Internet platformalari uchun yangi mahsulotlar.
Yanvar oyi oxirida bolalar tarkibi Alibaba Cloud yangisini taqdim etdi QWEN2.5-Max AI modeli, ishlab chiquvchilarning ta'kidlashicha, bu tizimdan ustun keldi DeepSeek. Eslatib o'tamiz, Xitoy kompaniyasi DeepSeek ilgari chatbot-ning yangilangan versiyasini chiqardi, uning yaratuvchilari uning so'nggi versiyasini ortda qoldirganini da'vo qilishdi ChatGPT OpenAI tomonidan. Mutaxassislarning ta'kidlashicha, xitoylik ishlab chiquvchilar bunday natijalarga amerikalik raqobatchilarga qaraganda kamroq xarajat bilan erishgan.
17 fevral kuni Pekinda simpozium bo'lib o'tdi, unda Xitoy xalq Respublikasi raisi Si Tszinpin biznes vakillari bilan uchrashdi. U Xitoy iqtisodiyotini o'zgartirish jarayonida yuzaga keladigan murakkabliklar vaqtinchalik va hal qilinishi mumkinligini ta'kidladi, shuningdek, strategik qarash va rejalashtirilgan rivojlanish yo'nalishiga barqaror rioya qilish muhimligini ta'kidladi.

Китайская корпорация Alibaba объявила о планах вложить 380 млрд юаней (около $52 млрд) в развитие облачных платформ и искусственного интеллекта (ИИ) в течение ближайших трех лет. Об этом сообщил генеральный директор компании У Юнмин.
По его словам, стремительное развитие ИИ превзошло прогнозы специалистов, а технологическая отрасль Китая переживает подъем, имея огромный потенциал для роста. В интервью изданию Pengpai он отметил, что Alibaba намерена ускорить разработку аппаратной инфраструктуры для облачных сервисов и искусственного интеллекта. Примечательно, что запланированные инвестиции на три года превысят все вложения компании за последнее десятилетие.
У Юнмин подчеркнул, что Alibaba продолжит укреплять позиции в сфере электронной коммерции как на китайском, так и на международном рынках, а также разрабатывать ИИ-технологии, облачные вычисления и новые продукты для интернет-платформ.
В конце января дочерняя структура Alibaba Cloud представила новую ИИ-модель Qwen2.5-Max, которая, по заявлениям разработчиков, превзошла систему DeepSeek. Напомним, что китайская компания DeepSeek ранее выпустила обновленную версию своего чат-бота, который, как утверждают его создатели, превзошел последнюю версию ChatGPT от OpenAI. Эксперты отмечают, что китайские разработчики достигли таких результатов с меньшими затратами по сравнению с американскими конкурентами.
17 февраля в Пекине прошел симпозиум, на котором председатель КНР Си Цзиньпин встретился с представителями бизнеса. Он подчеркнул, что сложности, возникающие в процессе трансформации экономики Китая, являются временными и решаемыми, а также отметил важность стратегического видения и устойчивого следования намеченному курсу развития.