AI startapi Together AI jalb qilingan 305 million dollar boshchiligidagi bitimning bir qismi sifatida investorlardan General Catalyst, natijada uning bozor bahosi 3,3 milliard dollar, xabar beradi Bloomberg. Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, bu sun'iy intellekt texnologiyalariga korporativ talabning ortib borayotganidan dalolat beradi.
Raundning asosiy ishtirokchilaridan biri Saudiya Arabistoni bo'ldi Prosperity7 Ventures. Shuningdek, bitimda ishtirok etdi Salesforce Ventures, Nvidia Corp., Kleiner Perkins, Emergence Capital, Lux Capital va boshqa investorlar.
Together AI ishlab chiquvchilarga kirish huquqini beradi Ochiq manbali AI modellari va dasturlarni yaratish uchun zarur bo'lgan hisoblash qobiliyatlari. Kompaniya bosh direktori Vipul Ved Prakash men startap keng qamrovli xizmatlarni taklif qilishini aniqladim, jumladan Nvidia ma'lumotlar markazlari va hisoblash klasterlari.
Aiga korporativ qiziqish ortib borayotganligi sababli Together AI tez o'sishni namoyish etadi. Manba ma'lumotlariga ko'ra Bloomberg. kompaniyaning yillik daromadi yaqinda oshib ketdi 100 million dollar, bu ko'rsatkichdan ancha yuqori 30 million dollar 2024 yil fevral oyida. Startapning so'nggi bozor bahosi nisbatan sezilarli darajada oshdi 1,25 milliard dollar 2024 yil mart oyida.
Kompaniya jalb qilingan investitsiyalarni rejalashtirilgan shtatni kengaytirishga yo'naltirmoqchi 2025 yil oxirigacha ikki baravar oshiring. Hozir Together AI ishlaydi 160 nafar xodim.
Ilgari Bloomberg, xabardor manbaga tayanib, shunday dedi: Safe Superintelligence AI startapi (SSI), uning asoschisi sobiq yetakchi tadqiqotchi OpenAI Ilya Sutskever, ko'proq jalb qiladi 1 milliard dollar moliyalashtirishning yangi bosqichida. Bitim davomida kompaniyaning bahosi 30 milliard dollar.
SSI-ning etakchi investori venchur kapital firmasi edi Greenoaks Capital Partners, deya qayd etadi agentlik. Bu startapni ulardan biriga aylantiradi dunyodagi eng qimmat xususiy texnologiya kompaniyalari. 2024-yil sentabr oyida o'tgan raund davomida uning qiymati 5 milliard dollar, yozgan Reuters.

ИИ-стартап Together AI привлек $305 млн от инвесторов в рамках сделки, возглавляемой General Catalyst, в результате чего его рыночная оценка достигла $3,3 млрд, сообщает Bloomberg. По данным агентства, это свидетельствует о сохраняющемся высоком корпоративном спросе на технологии искусственного интеллекта.
Одним из ключевых участников раунда стала саудовская Prosperity7 Ventures. Также в сделке приняли участие Salesforce Ventures, Nvidia Corp., Kleiner Perkins, Emergence Capital, Lux Capital и другие инвесторы.
Together AI предоставляет разработчикам доступ к ИИ-моделям с открытым исходным кодом и необходимым вычислительным мощностям для создания приложений. Генеральный директор компании Випул Вэд Пракаш уточнил, что стартап предлагает комплексные услуги, включая центры обработки данных и вычислительные кластеры Nvidia.
По мере роста корпоративного интереса к ИИ Together AI демонстрирует стремительный рост. Согласно данным источника Bloomberg, годовой доход компании недавно превысил $100 млн, что значительно выше показателя в $30 млн в феврале 2024 года. Последняя рыночная оценка стартапа значительно выросла по сравнению с $1,25 млрд в марте 2024 года.
Привлечённые инвестиции компания намерена направить на расширение штата, который планируется удвоить к концу 2025 года. Сейчас в Together AI работает 160 сотрудников.
Ранее Bloomberg, ссылаясь на осведомлённый источник, сообщал, что ИИ-стартап Safe Superintelligence (SSI), сооснователем которого является бывший ведущий исследователь OpenAI Илья Суцкевер, привлекает более $1 млрд в новом раунде финансирования. Оценка компании в ходе сделки превышает $30 млрд.
Ведущим инвестором SSI выступила венчурная фирма Greenoaks Capital Partners, отмечает агентство. Это делает стартап одной из самых дорогих частных технологических компаний в мире. В ходе предыдущего раунда в сентябре 2024 года его стоимость оценивалась в $5 млрд, писал Reuters.