O'zbekiston banklari 12 oy davomida foydalanilmagan bank kartalarini blokirovka qilish imkoniyatiga ega bo'ldi. Bu haqda Humo to'lov tizimi matbuot xizmati xabar berdi.
"Amaldagi qoidalarga ko'ra, banklar 12 oydan ortiq operatsiyalari bo'lmagan kartalarni blokirovka qilishlari mumkin", deyiladi xabarda.
Kutilmagan blokirovkadan qochish uchun Humo karta egalariga Humocardbot Telegram boti orqali foydalanilmagan kartalarni vaqtincha blokirovka qilish tavsiya etiladi. Kompaniyaning ta'kidlashicha, bu qo'shimcha xavfsizlikni ta'minlaydi va ularning bank tomonidan bloklanishiga yo'l qo'ymaydi.
Ilgari Portal Bankers.uz banklar mijozlarni bir yildan ortiq vaqt davomida faol bo'lmagan kartalarni majburiy ravishda blokirovka qilish to'g'risida ogohlantirishni boshladilar. Nashr buni Markaziy bankning yangi talablari bilan bog'ladi. Biroq, regulyatorning o'zi tijorat banklari uchun bunday normalarning joriy etilishini rasman tasdiqlamadi.
Bank kartalarini ochishning vaqtinchalik tartibi
2025-yil 1-yanvardan 31-dekabrgacha O'zbekistonda bir kishi ega bo'lishi mumkin bo'lgan bank kartalari sonini cheklovchi vaqtinchalik tartib mavjud. Limit 20 ta kartaga, shu jumladan virtual va kobejingga o'rnatiladi. Bitta bankda siz beshdan ortiq kartani ochishingiz mumkin. Shu bilan birga, cheklov chet el valyutasida chiqarilgan kartalarga taalluqli emas.
Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, 2024 yil dekabr holatiga ko'ra, jismoniy shaxslarning qariyb 97 foizi (22 million kishi) beshdan ortiq kartaga ega bo'lmagan. Yana 3% (770 ming kishi) 5 dan 20 tagacha, 0,03% (7 ming kishi) esa 20 dan ortiq kartaga ega edi.
Bundan tashqari, regulyator 67 kishi 1626 ta bank kartasidan foydalangan holda investitsiya loyihalari sifatida yashiringan platformalarni aniqladi. Tergov davomida 24 ta egasiga tegishli 715 ta karta firibgarlik sxemalari belgilari bo'lgan manbalarda moliyaviy operatsiyalar uchun ishlatilganligi aniqlandi. Ular orasida Tradezone AI, Consulting Control Session va Scode Capital mavjud.
Markaziy bank vaqt cheklovlarining joriy etilishini bank kartalari bilan bog'liq firibgarlikka qarshi kurashish zarurati bilan izohladi. Yangi tizim karta ma'lumotlarini Markaziy bankning axborot tizimi bilan sinxronlashtirishga imkon beradi.
Shuningdek, banklar mijozlarga ularda ochilgan kartalar soni to'g'risida xabar berish to'g'risida buyruq oldilar. Ma'lumotlar mobil ilovalarda Push-bildirishnomalar yoki SMS orqali keladi.

Banks in Uzbekistan have been able to block bank cards that have not been used for 12 months. This was reported by the press service of the Humo payment system.
"According to the current rules, banks can block cards that have not been processed for more than 12 months," the report says.
To avoid unexpected blocking, Humo cardholders are advised to temporarily block unused cards via the humocardbot Telegram bot. The company stressed that this will provide additional security and prevent their possible blocking by the bank.
Previously, the portal Bankers.uz he said that banks have started warning customers about possible forced blocking of cards that have been inactive for more than a year. The publication attributed this to the new requirements of the Central Bank. However, the regulator itself has not officially confirmed the introduction of such standards for commercial banks.
Temporary procedure for opening bank cards
From January 1 to December 31, 2025, Uzbekistan has a temporary procedure that limits the number of bank cards that one person can have. The limit is set at 20 cards, including virtual and co-branded ones. No more than five cards can be opened in one bank. However, the restriction does not apply to cards issued in a foreign currency.
According to the Central Bank, as of December 2024, about 97% of individuals (22 million people) owned no more than five cards. Another 3% (770 thousand people) had from 5 to 20 cards, and 0.03% (7 thousand people) had more than 20 cards.
In addition, the regulator identified platforms disguised as investment projects, in which 67 people used 1,626 bank cards. During the investigation, it was established that 715 cards belonging to 24 owners were used for financial transactions on resources that have signs of fraudulent schemes. These include Tradezone AI, Consulting Control Session, and Scode Capital.
The Central Bank explained the introduction of temporary restrictions by the need to combat fraud related to bank cards. The new system will allow card data to be synchronized with the Central Bank's information system.
Banks were also ordered to notify customers about the number of cards they have opened. The information will be sent via push notifications or SMS in mobile apps.