O'zbekiston banklari 12 oy davomida foydalanilmagan bank kartalarini blokirovka qilish imkoniyatiga ega bo'ldi. Bu haqda Humo to'lov tizimi matbuot xizmati xabar berdi.
"Amaldagi qoidalarga ko'ra, banklar 12 oydan ortiq operatsiyalari bo'lmagan kartalarni blokirovka qilishlari mumkin", deyiladi xabarda.
Kutilmagan blokirovkadan qochish uchun Humo karta egalariga Humocardbot Telegram boti orqali foydalanilmagan kartalarni vaqtincha blokirovka qilish tavsiya etiladi. Kompaniyaning ta'kidlashicha, bu qo'shimcha xavfsizlikni ta'minlaydi va ularning bank tomonidan bloklanishiga yo'l qo'ymaydi.
Ilgari Portal Bankers.uz banklar mijozlarni bir yildan ortiq vaqt davomida faol bo'lmagan kartalarni majburiy ravishda blokirovka qilish to'g'risida ogohlantirishni boshladilar. Nashr buni Markaziy bankning yangi talablari bilan bog'ladi. Biroq, regulyatorning o'zi tijorat banklari uchun bunday normalarning joriy etilishini rasman tasdiqlamadi.
Bank kartalarini ochishning vaqtinchalik tartibi
2025-yil 1-yanvardan 31-dekabrgacha O'zbekistonda bir kishi ega bo'lishi mumkin bo'lgan bank kartalari sonini cheklovchi vaqtinchalik tartib mavjud. Limit 20 ta kartaga, shu jumladan virtual va kobejingga o'rnatiladi. Bitta bankda siz beshdan ortiq kartani ochishingiz mumkin. Shu bilan birga, cheklov chet el valyutasida chiqarilgan kartalarga taalluqli emas.
Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, 2024 yil dekabr holatiga ko'ra, jismoniy shaxslarning qariyb 97 foizi (22 million kishi) beshdan ortiq kartaga ega bo'lmagan. Yana 3% (770 ming kishi) 5 dan 20 tagacha, 0,03% (7 ming kishi) esa 20 dan ortiq kartaga ega edi.
Bundan tashqari, regulyator 67 kishi 1626 ta bank kartasidan foydalangan holda investitsiya loyihalari sifatida yashiringan platformalarni aniqladi. Tergov davomida 24 ta egasiga tegishli 715 ta karta firibgarlik sxemalari belgilari bo'lgan manbalarda moliyaviy operatsiyalar uchun ishlatilganligi aniqlandi. Ular orasida Tradezone AI, Consulting Control Session va Scode Capital mavjud.
Markaziy bank vaqt cheklovlarining joriy etilishini bank kartalari bilan bog'liq firibgarlikka qarshi kurashish zarurati bilan izohladi. Yangi tizim karta ma'lumotlarini Markaziy bankning axborot tizimi bilan sinxronlashtirishga imkon beradi.
Shuningdek, banklar mijozlarga ularda ochilgan kartalar soni to'g'risida xabar berish to'g'risida buyruq oldilar. Ma'lumotlar mobil ilovalarda Push-bildirishnomalar yoki SMS orqali keladi.

Банки Узбекистана получили возможность блокировать банковские карты, которые не использовались в течение 12 месяцев. Об этом сообщила пресс-служба платежной системы Humo.
«Согласно действующим правилам, банки могут заблокировать карты, по которым не было операций более 12 месяцев», — говорится в сообщении.
Чтобы избежать неожиданной блокировки, владельцам карт Humo рекомендуют временно заблокировать неиспользуемые карты через Telegram-бот humocardbot. В компании подчеркнули, что это обеспечит дополнительную безопасность и предотвратит их возможную блокировку банком.
Ранее портал Bankers.uz сообщил, что банки начали предупреждать клиентов о возможной принудительной блокировке карт, неактивных более года. Издание связало это с новыми требованиями Центрального банка. Однако сам регулятор официально не подтверждал введение подобных норм для коммерческих банков.
Временный порядок по открытию банковских карт
С 1 января по 31 декабря 2025 года в Узбекистане действует временный порядок, ограничивающий число банковских карт, которые может иметь один человек. Лимит установлен на уровне 20 карт, включая виртуальные и кобейджинговые. В одном банке можно открыть не более пяти карт. При этом ограничение не распространяется на карты, выпущенные в иностранной валюте.
По данным Центрального банка, на декабрь 2024 года около 97% физических лиц (22 млн человек) владели не более чем пятью картами. Еще 3% (770 тысяч человек) имели от 5 до 20 карт, а 0,03% (7 тысяч человек) — более 20 карт.
Кроме того, регулятор выявил платформы, замаскированные под инвестиционные проекты, в рамках которых 67 человек использовали 1626 банковских карт. В ходе расследования установлено, что 715 карт, принадлежащих 24 владельцам, применялись для финансовых операций на ресурсах, имеющих признаки мошеннических схем. Среди них указаны Tradezone AI, Consulting Control Session и Scode Capital.
Центробанк объяснил введение временных ограничений необходимостью борьбы с мошенничеством, связанным с банковскими картами. Новая система позволит синхронизировать данные карт с информационной системой ЦБ.
Также банки получили предписание уведомлять клиентов о количестве открытых у них карт. Информация будет поступать через push-уведомления или SMS в мобильных приложениях.