Tahlilchilarning prognozlariga ko'ra, bozorning o'rtacha yillik o'sish sur'ati quyidagicha bo'ladi 28,6%. Ushbu dinamikani saqlab turganda 2030 yil Xitoy Ai bozorining hajmi 154,8 milliard dollar.
Taqqoslash uchun, 2020 yil bozor 17,3 milliard dollar, va k 2024 yil uning hajmi oshib ketdi 34,2 milliard dollar.
O'sish ham kutilmoqda Gonkong: ichida 2025 yil AI bozori quyidagilarga erishishi mumkin 1 milliard dollar, va k 2030 yil — 3,4 milliard dollar.
Bozorlarda sun'iy intellekt sohasida rivojlanishning asosiy yo'nalishi Xitoy va Gonkong - texnologiyalar mashinani o'rganish, bu eng muhim ulushni egallaydi.

The volume of the artificial intelligence (AI) market in China by 2025 may reach $45.4 billion, follows from the report of the Fintech Association, which was at the disposal of Kursiv Uzbekistan.
According to analysts ' forecasts, the average annual growth rate of the market will be 28,6%. While maintaining this dynamic to by 2030 the volume of the Chinese AI market will reach $154.8 billion.
For comparison, in in 2020 the market was estimated at $17.3 billion, and to 2024 its volume exceeded $34.2 billion.
Growth is also expected in Hong Kong: in by 2025 The AI market can reach $1 billion, and to by 2030 — $3.4 billion.
Key direction of development in the field of artificial intelligence in the markets China and Hong Kong — technologies machine learning, which occupy the most significant share.