2025 yil yanvar oyida O'zbekistonda iqtisodiy o'sish kuzatildi. Soliq va bojxona tushumlari, tashqi savdo va yangi korxonalar soni kabi asosiy ko'rsatkichlar barqaror o'sishni ko'rsatmoqda. Bu butun mamlakat bo'ylab biznesni faollashtirish va tadbirkorlikni mustahkamlashdan dalolat beradi.
Markaziy bank, soliq qo 'mitasi, bojxona qo' mitasi va Respublika tovar-xomashyo birjasi ma 'lumotlari asosida iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CEYR) har oyda mamlakat mintaqalari bo' yicha biznes faoliyatini tahlil qiladi. Kompleks yondashuv tadbirkorlik faoliyati dinamikasini baholash, respublikaning turli qismlarida iqtisodiyot rivojiga ta'sir etuvchi tendentsiyalar va asosiy omillarni aniqlash imkonini beradi.
Soliq tushumlari
2025 yil yanvar oyi oxirida soliq tushumlari o'tgan yilning shu davriga nisbatan 10,3 foizga o'sdi. Bu biznes faoliyatining barqaror o'sishini tasdiqlaydi.
Mintaqalar nuqtai nazaridan tushumlarning eng katta o'sishi qayd etilgan:
- Andijon viloyati-49,7%,
- Toshkent viloyati-47,9%,
- Namangan viloyati-41%,
- Buxoro viloyati-30,4%,
- Toshkent shahri-48,6%.
Soliq to'lovlarining tuzilishini tahlil qilish daromad solig'ining 11,5 foizga o'sishini ko'rsatadi, bu esa aholi va bandlik daromadlarining o'sishini ko'rsatadi. Mulk solig'i 18 foizga, er solig'i esa 7,3 foizga oshdi.
Bojxona tushumlari
Bojxona to'lovlarining umumiy hajmi 14,5 foizga oshdi.
Daromadlarning eng katta o'sishi:
- Sirdaryo viloyati 143,5%,
- Navoiy viloyati-67,6%,
- Buxoro viloyati 48,1%.
Bojxona tushumlarining o'sishi neft va neft mahsulotlari, elektr jihozlari, farmatsevtika mahsulotlari, yog'och, hayvonot mahsulotlari, tamaki mahsulotlari va charm buyumlar kabi bir qator asosiy tovar pozitsiyalari bo'yicha importning ko'payishi bilan bog'liq.
Eksport va kreditlash
Yil boshidan beri tovarlar eksporti 2024 yilning shu davriga nisbatan 8,1 foizga oshdi. Sezilarli o'sish kuzatilmoqda:
- Surxondaryo viloyati – 219,7%,
- Samarqand viloyati-28,8%,
- Xorazm viloyatining 28,3 foizi.
Tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi 64,2 foizga oshdi. Kreditlashning eng katta o'sishi:
- Sirdaryo viloyati 95,4%,
- Andijon viloyati-70,9%,
- Navoiy viloyati-64%,
- Toshkent shahri-92,3%.
Yangi korxonalar tashkil etish
2025 yil yanvar oyida O'zbekistonda 6 126 ta yangi xo'jalik yurituvchi subyektlar ro'yxatdan o'tkazildi. Eng yangi korxonalar paydo bo'ldi:
- Toshkent shahri – 1 528,
- Toshkent viloyati-601,
- Xorazm viloyati 489,
- Samarqand viloyati-485,
- Namangan viloyati 358.
Tovar-xomashyo birjasi
O'zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasidagi bitimlar hajmi 55,4 foizga kamaydi. Buning sababi paxta savdosi muddatlarining o'zgarishi edi-2025 yilda savdolar 1 fevraldan boshlandi, 2024 yilda esa ular 1 yanvardan boshlandi.
Asosiy iqtisodiy ko'rsatkichlarning o'sishi mamlakat mintaqalarida tadbirkorlik faoliyatining ijobiy dinamikasini ko'rsatadi va milliy iqtisodiyotni yanada mustahkamlashga yordam beradi.

Январь 2025 года ознаменовался экономическим подъемом в Узбекистане. Ключевые показатели, такие как налоговые и таможенные поступления, внешняя торговля и количество новых предприятий, демонстрируют устойчивый рост. Это свидетельствует об активизации бизнеса и укреплении предпринимательства по всей стране.
На основе данных Центрального банка, Налогового комитета, Таможенного комитета и Республиканской товарно-сырьевой биржи, Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) ежемесячно проводит анализ бизнес-активности по регионам страны. Комплексный подход позволяет оценивать динамику предпринимательской деятельности, выявлять тенденции и ключевые факторы, влияющие на развитие экономики в разных частях республики.
Налоговые поступления
По итогам января 2025 года налоговые поступления выросли на 10,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Это подтверждает стабильный рост деловой активности.
В разрезе регионов наибольший прирост поступлений зафиксирован в:
- Андижанской области – 49,7%,
- Ташкентской области – 47,9%,
- Наманганской области – 41%,
- Бухарской области – 30,4%,
- г. Ташкенте – 48,6%.
Анализ структуры налоговых платежей показывает увеличение подоходного налога на 11,5%, что свидетельствует о росте доходов населения и занятости. Налог на имущество вырос на 18%, а земельный налог – на 7,3%.
Таможенные поступления
Общий объём таможенных платежей увеличился на 14,5%.
Наибольший рост доходов зафиксирован в:
- Сырдарьинской области – 143,5%,
- Навоийской области – 67,6%,
- Бухарской области – 48,1%.
Рост таможенных поступлений связан с увеличением импорта по ряду ключевых товарных позиций, включая нефть и нефтепродукты, электрооборудование, фармацевтическую продукцию, древесину, товары животного происхождения, табачные изделия и кожаные изделия.
Экспорт и кредитование
С начала года экспорт товаров увеличился на 8,1% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Значительный рост наблюдается в:
- Сурхандарьинской области – 219,7%,
- Самаркандской области – 28,8%,
- Хорезмской области – 28,3%.
Объём выданных коммерческими банками кредитов вырос на 64,2%. Наибольший рост кредитования отмечен в:
- Сырдарьинской области – 95,4%,
- Андижанской области – 70,9%,
- Навоийской области – 64%,
- г. Ташкенте – 92,3%.
Создание новых предприятий
За январь 2025 года в Узбекистане зарегистрировано 6 126 новых хозяйствующих субъектов. Больше всего новых предприятий появилось в:
- г. Ташкенте – 1 528,
- Ташкентской области – 601,
- Хорезмской области – 489,
- Самаркандской области – 485,
- Наманганской области – 358.
Товарно-сырьевая биржа
Объём сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже снизился на 55,4%. Причиной стало изменение сроков торговли хлопком – в 2025 году торги начались с 1 февраля, тогда как в 2024 году они стартовали с 1 января.
Рост ключевых экономических показателей свидетельствует о позитивной динамике предпринимательской активности в регионах страны и способствует дальнейшему укреплению национальной экономики.