O'zbekistonda yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish Davlat maqsadli jamg'armasi tashkil etiladi. Prezidentning yoshlar biznes loyihalarini qo'llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish va ularning bandligini oshirishga qaratilgan tegishli Farmoni 14 fevral kuni imzolandi.
Jamg'arma hajmini 100 million dollargacha oshirish
Farmonga ko'ra, yoshlar ishlari agentligi negizida yangi fond tashkil etiladi. Yoshlarning tadbirkorlik tashabbuslarini moliyalashtirish uchun uning kapitali 100 million AQSh dollariga teng miqdorda oshiriladi.
Jamg'armaning asosiy maqsadlaridan biri kamida 50 ming nafar yoshlarni ish bilan ta'minlashga ko'maklashish va tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish bo'ladi.
Startaplarni qo'llab-quvvatlash uchun venchur fondini yaratish
Yangi tuzilma ustav kapitali 10 million AQSh dollariga teng bo'lgan venchur fondini tashkil etadi. Bu mamlakatning iqtisodiy rivojlanishiga katta hissa qo'shishi mumkin bo'lgan istiqbolli startaplarni moliyalashtirishga qaratilgan.
Biznes uchun er ajratish
Rekreatsiya, turizm va ko'ngilochar sohalardagi biznes loyihalarni amalga oshirish uchun yer uchastkalari beriladi. Ularni taqsimlash belgilangan qoidalarga muvofiq elektron auktsionlar orqali amalga oshiriladi.
Xalqaro rivojlanish salohiyatiga ega startaplarga sarmoya kiritish
Inkubatsiya va akseleratsiya dasturlarini muvaffaqiyatli tugatgan startaplar, shuningdek nufuzli tanlovlar g'oliblari venchur fondi tomonidan moliyalashtirish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Investitsiyalar hajmi loyihaning rivojlanish bosqichiga bog'liq bo'ladi:
- Istiqbolli modelni ishlab chiqish bosqichida startaplar uchun 500 million so'mgacha;
- 1 milliard so'mgacha — ichki bozorda muvaffaqiyatli amalga oshirilgan loyihalar uchun;
- 2 milliard so'mgacha — xalqaro bozorlarga chiqish imkoniyatiga ega startaplar uchun.
Savdo-sanoat palatasi va mahalliy hokimiyatlarning roli
Jamg'arma tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan biznes-loyihalarni rivojlantirishga ko'maklashish uchun savdo-sanoat palatasi va mahalliy hokimiyat organlari bilan o'zaro hamkorlik mexanizmi yaratiladi. Mas'uliyatli tuzilmalar har chorakda yuqori qo'shimcha qiymatga ega loyihalarni moliyalashtirish bo'yicha takliflarni taqdim etadi.
Mazkur jamg'armaning tashkil etilishi O'zbekistonda yoshlar tadbirkorligini rivojlantirishda muhim qadam bo'lib, yosh tadbirkorlarni istiqbolli biznes g'oyalarni amalga oshirish uchun zarur resurslar bilan ta'minlaydi.

В Узбекистане будет создан Государственный целевой фонд развития молодежного предпринимательства. Соответствующий Указ Президента, направленный на совершенствование системы поддержки молодежных бизнес-проектов и повышение их занятости, был подписан 14 февраля.
Увеличение объема фонда до 100 миллионов долларов
Согласно Указу, новый фонд будет сформирован на базе Агентства по делам молодежи. Для финансирования молодежных предпринимательских инициатив его капитал будет увеличен до суммы, эквивалентной 100 миллионам долларов США.
Одной из ключевых целей фонда станет содействие трудоустройству и вовлечение в предпринимательскую деятельность не менее 50 тысяч молодых людей.
Создание венчурного фонда для поддержки стартапов
В рамках новой структуры будет учрежден венчурный фонд с уставным капиталом, эквивалентным 10 миллионам долларов США. Он будет направлен на финансирование перспективных стартапов, способных внести значительный вклад в экономическое развитие страны.
Выделение земельных участков для бизнеса
Для реализации бизнес-проектов в сферах рекреации, туризма и развлечений будут предоставляться земельные участки. Их распределение будет осуществляться через электронные аукционы в соответствии с установленными правилами.
Инвестиции в стартапы с потенциалом международного развития
Стартапы, успешно прошедшие инкубационные и акселерационные программы, а также победители престижных конкурсов, получат возможность финансирования со стороны венчурного фонда. Размер инвестиций будет зависеть от стадии развития проекта:
- До 500 миллионов сумов — для стартапов на этапе разработки перспективной модели;
- До 1 миллиарда сумов — для проектов, успешно реализованных на внутреннем рынке;
- До 2 миллиардов сумов — для стартапов с потенциалом выхода на международные рынки.
Роль Торгово-промышленной палаты и местных властей
Для содействия развитию бизнес-проектов, поддерживаемых фондом, будет создан механизм взаимодействия с Торгово-промышленной палатой и местными органами власти. Ответственные структуры будут ежеквартально представлять предложения по финансированию проектов, обладающих высокой добавленной стоимостью.
Создание данного фонда станет важным шагом в развитии молодежного предпринимательства в Узбекистане, обеспечив молодых предпринимателей необходимыми ресурсами для реализации перспективных бизнес-идей.