Yangi qarorga muvofiq O'zbekistonda yoshlar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlashni kuchaytirish chora-tadbirlari, jumladan, ko'zda tutilgan qo'llab-quvvatlash mexanizmlaridan foydalangan holda tadbirkorlarning hisob raqamlariga bepul xizmat ko'rsatish joriy etiladi.
"Yosh tadbirkorlar" raqamli platformasini ishga tushirish
Asosiy qadamlardan biri raqamli platformani ishga tushirish bo'ladi "Yosh tadbirkorlar", bu rejalashtirilgan 2025-yil 1-aprel. Bu yosh ishbilarmonlarga davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan dasturlarga kirish, investorlar bilan muloqot qilish va o'z loyihalarini rivojlantirish uchun zarur resurslarni topish imkonini beradi.
"Startaplar" loyihasini amalga oshirish
Oldin 2025-yil 1-mart yoshlarning innovatsion g'oyalarini qo'llab-quvvatlash, ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish va texnologik startaplarni moliyalashtirishga qaratilgan "Alokabank" AJ loyihasi mamlakatning barcha hududlarida amalga oshiriladi. Loyihaning mintaqaviy filiallari to'liq malakali mutaxassislar bilan to'ldiriladi.
"Investor kunlari" ni o'tkazish va universitetlar bilan hamkorlik qilish
Bilan 2025-yil 1-aprel respublika hududlaridan birida har oyda tashkil etiladi "investor kunlari". Ushbu tadbirlar doirasida startaplar moliyalashtirishni jalb qilishlari, shuningdek, fan va biznesning integratsiyasini ta'minlaydigan oliy o'quv yurtlari bilan hamkorlikni yo'lga qo'yishlari mumkin.
Tezlashtirish va inkubatsiya dasturlarini kengaytirish
Oldin 2025-yil oxiri quyidagi ko'rsatkichlarga erishish rejalashtirilgan:
- Tezlashtirish va inkubatsiya dasturlaridan muvaffaqiyatli o'tgan startaplar soni 200 tagacha ko'payadi.
- Hududlarda markazlar tashkil etiladi "Yoshlar biznes inkubatori", bu erda boshlang'ich tadbirkorlar har tomonlama qo'llab-quvvatlashlari mumkin.
Yosh tadbirkorlar uchun sharoit yaratish
Biznes inkubatorlarida quyidagilar tashkil etiladi qo'shimcha shartlar startaplarni rivojlantirish, shu jumladan tayyor ofis binolarini ijaraga berish va buxgalteriya hisobi va boshqa professional xizmatlarning to'liq spektrini taqdim etish. Bu yosh tadbirkorlarga o'z loyihalarini rivojlantirishga e'tibor qaratish va bozorga kirishni tezlashtirish imkonini beradi.
Ushbu chora-tadbirlarning joriy etilishi O'zbekistonda yoshlar tadbirkorligini rivojlantirishda muhim bosqich bo'lib, innovatsion biznesning barqaror ekotizimini shakllantirish uchun mustahkam asos yaratadi.

В соответствии с новым постановлением в Узбекистане будут внедрены меры по усилению поддержки молодежного предпринимательства, включая бесплатное обслуживание счетов предпринимателей, использующих предусмотренные механизмы поддержки.
Запуск цифровой платформы «Молодые предприниматели»
Одним из ключевых шагов станет запуск цифровой платформы «Молодые предприниматели», который намечен на 1 апреля 2025 года. Она позволит молодым бизнесменам получать доступ к государственным программам поддержки, взаимодействовать с инвесторами и находить необходимые ресурсы для развития своих проектов.
Реализация проекта «Стартапы»
До 1 марта 2025 года проект АО «Алокабанк», направленный на поддержку инновационных идей молодежи, коммерциализацию научных разработок и финансирование технологических стартапов, будет реализован во всех регионах страны. Региональные филиалы проекта будут полностью укомплектованы квалифицированными специалистами.
Проведение «дней инвестора» и сотрудничество с вузами
С 1 апреля 2025 года в одном из регионов республики ежемесячно будут организовываться «дни инвестора». В рамках этих мероприятий стартапы смогут привлекать финансирование, а также налаживать сотрудничество с высшими учебными заведениями, что обеспечит интеграцию науки и бизнеса.
Расширение программ акселерации и инкубации
До конца 2025 года планируется достичь следующих показателей:
- Количество стартапов, успешно прошедших программы акселерации и инкубации, увеличится до 200.
- В регионах будут созданы центры «Молодежный бизнес-инкубатор», где начинающие предприниматели смогут получить комплексную поддержку.
Создание условий для молодых предпринимателей
В бизнес-инкубаторах будут созданы дополнительные условия для развития стартапов, включая предоставление в аренду готовых офисных помещений и оказание полного спектра бухгалтерских и иных профессиональных услуг. Это позволит молодым предпринимателям сосредоточиться на развитии своих проектов и ускорить выход на рынок.
Внедрение данных мер станет важным этапом в развитии молодежного предпринимательства в Узбекистане, создавая прочную основу для формирования устойчивой экосистемы инновационного бизнеса.