Osiyo taraqqiyot banki (OTB) kredit miqdorini tasdiqladi 125 million dollar suv resurslarini boshqarish tizimini modernizatsiya qilishda O'zbekiston hukumatini qo'llab-quvvatlash uchun. Moliyalashtirish suv xavfsizligini oshirish, resurslardan foydalanishni optimallashtirish va sektorni raqamlashtirishga qaratilgan.
Loyihaning maqsadlari
Loyiha amalga oshirishni nazarda tutadi suvni boshqarishning "aqlli" texnologiyalari iqlim o'zgarishini hisobga olgan holda. Bu imkon beradi:
- Suvdan foydalanishni optimallashtirish va energiya sarfini kamaytiring,
- Operatsion samaradorlikni oshirish suv ta ' minoti tashkilotlari,
- Institutsional salohiyatni mustahkamlash milliy suv ta'minoti korxonasi "O' Zsuvta 'minot"AJ,
- Shaffof moliyaviy hisobot tizimini yarating, xalqaro standartlarga javob beradi.
"O'zbekistonning suv resurslari iqlim o'zgarishi va samarasiz foydalanish tufayli jiddiy xavf ostida. OTB loyihasi amalga oshiriladi "aqlli" boshqaruv tizimlari, bu mamlakatning uglerod izini sezilarli darajada kamaytiradi", dedi u Kanokpan Lao-Araya, OTBning O'zbekistondagi doimiy vakolatxonasi direktori.
Asosiy tashabbuslar
Avtomatlashtirilgan suv va telemetriya tizimlari
Mamlakat bo'ylab asosiy ob'ektlarda suv oqimi monitoringi tizimlarini o'rnatish tugallanadi.
Infratuzilmani inventarizatsiya qilish va raqamli xaritalash
Birinchi marta butun suv ta'minoti va kanalizatsiya tarmog'ining to'liq geografik xaritasi amalga oshiriladi, shu jumladan taxminan 4 million ulanish.
It tizimlarini joriy etish va xodimlarni o'qitish
Iqlim bo'yicha moslashtirilgan yechimlar bilan integratsiyalashgan kommunal xizmatlarni boshqarish tizimi ishga tushiriladi, bu esa xodimlarning malakasini oshirishni ta'minlaydi.
Mijoz xizmatlarini rivojlantirish
Yangi raqamli vositalar mijozlarga xizmat ko'rsatish markazlari faoliyatini yaxshilaydi va shaffof moliyaviy tizimni yaratadi.
Kutilgan natijalar
Loyihani amalga oshirish quyidagilarni ta'minlaydi suv ta'minoti sektorining barqaror rivojlanishi, resurslarni boshqarish samaradorligini oshiradi va operatsion xarajatlarni kamaytirish uchun yangi raqamli mexanizmlarni yaratadi. Amalga oshirish innovatsion echimlar O'zbekistonga iqlim muammolariga moslashish va kelajak avlodlar uchun ishonchli suv ta'minotini ta'minlash imkonini beradi.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил кредит в размере $125 млн для поддержки правительства Узбекистана в модернизации системы управления водными ресурсами. Финансирование направлено на повышение водной безопасности, оптимизацию использования ресурсов и цифровизацию сектора.
Цели проекта
Проект предусматривает внедрение «умных» технологий управления водными ресурсами с учетом изменений климата. Это позволит:
- Оптимизировать использование воды и снизить энергопотребление,
- Повысить операционную эффективность водоснабжающих организаций,
- Укрепить институциональный потенциал национального предприятия водоснабжения АО «Узсувтаъминот»,
- Создать прозрачную систему финансовой отчетности, соответствующую международным стандартам.
«Водные ресурсы Узбекистана находятся под серьезной угрозой из-за изменения климата и неэффективного использования. Проект АБР внедрит «умные» системы управления, что позволит значительно сократить углеродный след страны», — отметила Канокпан Лао-Арайа, директор постоянного представительства АБР в Узбекистане.
Ключевые инициативы
Автоматизированные системы учета воды и телеметрии
Будет завершена установка систем мониторинга расхода воды на ключевых объектах по всей стране.
Инвентаризация и цифровое картирование инфраструктуры
Впервые будет проведено полное географическое картирование всей сети водоснабжения и водоотведения, включая около 4 млн подключений.
Внедрение ИТ-систем и обучение персонала
Будет запущена интегрированная система управления коммунальными услугами с климатически адаптированными решениями, что обеспечит повышение квалификации сотрудников.
Развитие клиентских сервисов
Новые цифровые инструменты позволят улучшить работу центров обслуживания клиентов и создать прозрачную финансовую систему.
Ожидаемые результаты
Реализация проекта обеспечит устойчивое развитие сектора водоснабжения, повысит эффективность управления ресурсами и создаст новые цифровые механизмы для сокращения эксплуатационных затрат. Внедрение инновационных решений позволит Узбекистану адаптироваться к климатическим вызовам и обеспечить надежное водоснабжение для будущих поколений.