O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev muhtoj oilalar biznes uchun asbob-uskunalar sotib olish uchun foizsiz kreditlar olishlari mumkinligi to'g'risida qaror qabul qildi.
Bunday kreditning maksimal miqdori 50 BRV (18,75 mln so'mgacha), uni to'lash muddati esa olti oydan uch yilgacha bo'ladi.
Bundan tashqari, kam ta'minlangan oilalar sug'orish tizimlarini yaratish, elektr tarmoqlarini o'rnatish va fermer xo'jaliklarini ochish uchun 200 BRV (75 mln so'mgacha) gacha foizsiz kreditlardan foydalanishlari mumkin.
Bundan tashqari, ishsizlarni yollaydigan va uy ishchilari sifatida muhtoj bo'lgan biznesni qo'llab-quvvatlash ta'minlanadi. Har bir bunday xodim uchun tadbirkor 10 BRV (3,75 mln so'm) miqdorida foizsiz kredit olishi mumkin.
Foizsiz kreditlar va boshqa qo'llab-quvvatlash shakllarini taqdim etish kam ta'minlangan oilalar uchun yangi daromad manbalarini yaratishga qaratilgan. Shu bilan birga, islohotlar doirasida samarasiz subsidiyalar bekor qilinadi va takroriy qo'llab-quvvatlash choralari birlashtiriladi.
2025 yil 20 martga qadar O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va moliya vazirligi tarkibida subsidiyalar, ssudalar va grantlar samaradorligini baholash va muvofiqlashtirish boshqarmasi tashkil etiladi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree according to which families in need will be able to get interest-free loans for the purchase of equipment for business.
The maximum amount of such a loan will be 50 BRV (up to 18.75 million soums), and its repayment period will be from six months to three years.
In addition, low-income families will be able to take advantage of interest-free loans of up to 200 BRV (up to 75 million soums) for creating irrigation systems, laying electricity networks and opening farms.
In addition, support is provided for businesses that hire unemployed people and those in need as home-based workers. For each such employee, the entrepreneur will be able to receive an interest-free loan in the amount of 10 BRV (3.75 million soums).
The provision of interest-free loans and other forms of support is aimed at creating new sources of income for low-income families. At the same time, inefficient subsidies will be eliminated as part of the reform, and duplicate support measures will be combined.
Until March 20, 2025, the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan will establish an Office for evaluating and coordinating the effectiveness of subsidies, loans and grants.