O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev muhtoj oilalar biznes uchun asbob-uskunalar sotib olish uchun foizsiz kreditlar olishlari mumkinligi to'g'risida qaror qabul qildi.
Bunday kreditning maksimal miqdori 50 BRV (18,75 mln so'mgacha), uni to'lash muddati esa olti oydan uch yilgacha bo'ladi.
Bundan tashqari, kam ta'minlangan oilalar sug'orish tizimlarini yaratish, elektr tarmoqlarini o'rnatish va fermer xo'jaliklarini ochish uchun 200 BRV (75 mln so'mgacha) gacha foizsiz kreditlardan foydalanishlari mumkin.
Bundan tashqari, ishsizlarni yollaydigan va uy ishchilari sifatida muhtoj bo'lgan biznesni qo'llab-quvvatlash ta'minlanadi. Har bir bunday xodim uchun tadbirkor 10 BRV (3,75 mln so'm) miqdorida foizsiz kredit olishi mumkin.
Foizsiz kreditlar va boshqa qo'llab-quvvatlash shakllarini taqdim etish kam ta'minlangan oilalar uchun yangi daromad manbalarini yaratishga qaratilgan. Shu bilan birga, islohotlar doirasida samarasiz subsidiyalar bekor qilinadi va takroriy qo'llab-quvvatlash choralari birlashtiriladi.
2025 yil 20 martga qadar O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va moliya vazirligi tarkibida subsidiyalar, ssudalar va grantlar samaradorligini baholash va muvofiqlashtirish boshqarmasi tashkil etiladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление, согласно которому нуждающиеся семьи смогут получить беспроцентные кредиты на закупку оборудования для бизнеса.
Максимальный размер такого кредита составит 50 БРВ (до 18,75 млн сумов), а срок его погашения — от шести месяцев до трех лет.
Кроме того, малоимущие семьи смогут воспользоваться беспроцентными займами до 200 БРВ (до 75 млн сумов) для создания систем орошения, прокладки электросетей и открытия фермерских хозяйств.
Дополнительно предусмотрена поддержка бизнеса, нанимающего безработных и нуждающихся в качестве надомных работников. За каждого такого сотрудника предприниматель сможет получить беспроцентный кредит в размере 10 БРВ (3,75 млн сумов).
Предоставление беспроцентных займов и других форм поддержки направлено на создание новых источников дохода для малоимущих семей. Вместе с тем в рамках реформы будут отменены неэффективные субсидии, а дублирующие меры поддержки объединены.
До 20 марта 2025 года в структуре Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан будет создано Управление по оценке и координации эффективности субсидий, ссуд и грантов.