Turkiy investitsiya fondi (TIFF) muassislari uning ustav kapitalini ko'paytirish to'g'risida qaror qabul qildilar. Bu haqda savdo-sanoat palatasida xabar berildi.
Bokudagi biznes uchrashuvi
14 fevral kuni Bokuda O'zbekiston vakillari ishtirok etgan turkiy davlatlar tashkiloti (OTG) ishtirokchi mamlakatlaridan tadbirkorlar uchrashuvi bo'lib o'tdi. Tadbir TIF va turkiy savdo-sanoat palatalari Ittifoqi (TCCI) tomonidan tashkil etildi.
Muhokamaning asosiy mavzulari iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, investitsiyalarni jalb qilish va ayollar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlash bo'ldi. Uchrashuv doirasida TIF va TCCI turkiy davlatlar o'rtasida ishbilarmonlik salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan strategik sheriklik memorandumini imzoladilar.
Hujjatda infratuzilma va savdo loyihalarini moliyalashtirishni ko'paytirish, shuningdek, kichik va o'rta biznesni qo'llab-quvvatlash ko'zda tutilgan. Bu tadbirkorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratishi va OTG mamlakatlari o'rtasidagi savdo aloqalarini mustahkamlashi kutilmoqda.
Tifus kapitalini kengaytirish
Uchrashuvning asosiy qarorlaridan biri bu e'lon edi TIFning ustav kapitalini 20 foizga oshirish-600 million dollargacha. Ushbu harakat mikro, kichik va o'rta biznesni qo'llab-quvvatlash va mintaqada savdoni rivojlantirishga qaratilgan.
Shuningdek, tadbir davomida O'zbekiston joriy yilning may oyida Nukusda OTG tadbirkor ayollar forumini o'tkazishni taklif qildi. Bundan tashqari, bir qator investitsiya loyihalari bo'yicha kelishuvlarga erishildi.
Turkiy investitsiya fondini tashkil etish tarixi
Turkiy investitsiya jamg'armasini tashkil etish tashabbusi birinchi marta Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog'an tomonidan 2022-yil kuzida Samarqandda bo'lib o'tgan OTG sammitida e'lon qilingan. Jamg'arma faoliyatining ustuvor yo'nalishlari sifatida savdo, transport va energetika belgilandi.
TIF tashkil etish to'g'risidagi bitim ustav kapitali bilan 500 million dollar 2023 yil mart oyida OTG sammitida imzolangan. Shartnoma doirasida respublika 2 000 ta aksiya miqdori bo'yicha fond 70 million dollar. O'sha yilning noyabr oyida hujjat ratifikatsiya qilindi.

Учредители Тюркского инвестиционного фонда (ТИФ) приняли решение об увеличении его уставного капитала. Об этом сообщили в Торгово-промышленной палате.
Деловая встреча в Баку
14 февраля в Баку состоялась встреча предпринимателей из стран-участниц Организации тюркских государств (ОТГ), в которой приняли участие представители Узбекистана. Мероприятие было организовано ТИФ и Тюркским союзом торгово-промышленных палат (TCCI).
Основными темами обсуждения стали расширение экономического сотрудничества, привлечение инвестиций и поддержка женского предпринимательства. В рамках встречи ТИФ и TCCI подписали меморандум о стратегическом партнерстве, направленный на развитие делового потенциала между тюркскими странами.
Документ предусматривает увеличение финансирования инфраструктурных и торговых проектов, а также поддержку малого и среднего бизнеса. Ожидается, что это создаст новые возможности для предпринимателей и укрепит торговые связи между странами ОТГ.
Расширение капитала ТИФ
Одним из ключевых решений встречи стало объявление о повышении уставного капитала ТИФ на 20 % – до $600 млн. Этот шаг направлен на поддержку микро-, малого и среднего бизнеса, а также развитие торговли в регионе.
Также в ходе мероприятия Узбекистан предложил провести в мае этого года в Нукусе форум женщин-предпринимательниц ОТГ. Помимо этого, были достигнуты договоренности по ряду инвестиционных проектов.
История создания Тюркского инвестиционного фонда
Инициатива создания Тюркского инвестиционного фонда была впервые озвучена президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом на саммите ОТГ в Самарканде осенью 2022 года. В качестве приоритетных направлений работы фонда были определены торговля, транспорт и энергетика.
Соглашение о создании ТИФ с уставным капиталом в $500 млн было подписано на саммите ОТГ в марте 2023 года. В рамках соглашения республика получила 2 000 акций фонда на сумму $70 млн. В ноябре того же года документ был ратифицирован.