Toshkent shahar hokimi 2025 yil uchun poytaxt bozorlari va savdo majmualarida bozor yig'imini (patta) oshirish to'g'risidagi qarorni tasdiqladi. Bu haqda muxbir xabar beradi Podrobno.uz.
Hujjatga ko'ra, bozor yig'im stavkalari quyidagicha oshiriladi:
- yoqilgan 10 % - sabzavot, non va non mahsulotlari uchun,
- yoqilgan 17-20 % - uy-ro'zg'or buyumlari, kiyim-kechak va parrandalar uchun,
- yoqilgan 21-25 % - sitrus, tropik va quritilgan mevalar, konservalar, alkogolsiz ichimliklar, gullar, avtomobil ehtiyot qismlari uchun,
- yoqilgan 26-29 % - asalarichilik mahsulotlari uchun.
Stavkalarni oshirish sabablari
Poytaxt ma'muriyatining matbuot xizmati tushuntirganidek, to'lovlarning ko'payishi bozorlar va savdo majmualarini saqlash xarajatlarining oshishi bilan bog'liq.
2022 yilda 19 ta bozor va savdo markazlarining umumiy xarajatlari 256,3 mlrd so'm, 2023 yilda – 296 mlrd so'm, va 2024 yilda – 314,1 mlrd so'm. 2025 yilda xarajatlarni ko'paytirish rejalashtirilgan 383,5 mlrd so'm, nima 22 % o'tgan yilga qaraganda ko'proq.
Qo'shimcha mablag'lar soliqlarni to'lash, kommunal xizmatlar, xodimlarning ish haqini oshirish, ob'ektlarni ta'mirlash va qurish uchun sarflanadi.
Qo'shimcha to'lovlar nimaga sarflanadi
Shahar ma'muriyati pattning bozorlar va savdo majmualarining umumiy daromadlaridagi ulushi bundan oshmasligini ta'kidlaydi 15 %. Olingan mablag'lar infratuzilmani yaxshilash va xizmat ko'rsatish sifatini oshirish uchun mo'ljallangan.
Bozor yig'imlarini ko'paytirish hisobiga:
- tozalash, yoritish va obodonlashtirish ishlarini olib borish,
- pavilyon tomini ta'mirlash yoki almashtirish,
- yangi savdo qatorlarini qurish,
- yo'laklarga asfalt va yulka toshlarini yotqizish,
- to'siqlarni bo'yash va aloqa tarmoqlarini saqlash.
Bundan tashqari, qo'shimcha daromadlar ko'proq ish haqini o'z vaqtida to'lashni ta'minlaydi 1,6 ming ishchi va kommunal xarajatlarni qoplash.

Хоким Ташкента утвердил постановление о повышении рыночного сбора (патта) на рынках и в торговых комплексах столицы на 2025 год. Об этом сообщает корреспондент Podrobno.uz.
Согласно документу, ставки рыночного сбора увеличены следующим образом:
- на 10 % – для овощей, хлеба и хлебобулочных изделий,
- на 17-20 % – для предметов домашнего обихода, одежды и домашней птицы,
- на 21-25 % – для цитрусовых, тропических и сухофруктов, консервов, прохладительных напитков, цветов, запасных частей для автомобилей,
- на 26-29 % – для продуктов пчеловодства.
Причины повышения ставок
Как пояснили в пресс-службе столичной администрации, увеличение сборов связано с ростом расходов на содержание рынков и торговых комплексов.
В 2022 году общие затраты 19 рынков и торговых центров составили 256,3 млрд сумов, в 2023 году – 296 млрд сумов, а в 2024 году – 314,1 млрд сумов. В 2025 году запланировано увеличение расходов до 383,5 млрд сумов, что на 22 % больше, чем годом ранее.
Дополнительные средства направят на оплату налогов, коммунальных услуг, повышение заработной платы сотрудников, а также ремонт и строительство объектов.
На что пойдут дополнительные сборы
Администрация города подчеркивает, что доля патта в общем доходе рынков и торговых комплексов не превышает 15 %. Полученные средства предназначены для улучшения инфраструктуры и повышения качества обслуживания.
За счет увеличения рыночных сборов планируется:
- проведение уборки, освещения и благоустройства территорий,
- ремонт или замена кровли павильонов,
- строительство новых торговых рядов,
- укладка асфальта и брусчатки на дорожках,
- покраска ограждений и содержание коммуникационных сетей.
Кроме того, дополнительные поступления обеспечат своевременную выплату зарплат более 1,6 тыс. работников и покрытие коммунальных расходов.