O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev yoshlar bilan uchrashuvda so'zga chiqib, yosh tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha keng ko'lamli tashabbuslar boshlanganini e'lon qildi. Xabar qilinganidek "Farg'ona" prezident matbuot kotibi Sherzod Asadovga tayanib, tegishli hujjatlar allaqachon imzolangan.
Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish jamg'armasi tashkil etildi
Yoshlar ishlari agentligi qoshida 100 million dollarlik fond tashkil etildi.ushbu mablag'lar 2,5 mlrd so'mgacha (192 ming dollar) imtiyozli kreditlar berishga, shuningdek, startap loyihalariga 2 mlrd so'mgacha (154 ming dollar) sarmoya kiritishga yo'naltiriladi.
Universitet bitiruvchilarini ishga joylashtirishni qo'llab-quvvatlash
Prezidentning ta'kidlashicha, 90 mingga yaqin universitet bitiruvchilari ish topishda qiynalmoqda. Ushbu muammoni hal qilish uchun milliy bankka 100 million dollar ajratildi.oliy ta'lim vazirligi va savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlikda yosh mutaxassislarga o'z g'oyalarini biznesga aylantirish imkonini beruvchi bank dasturlari ishga tushiriladi. Shuningdek, hududlarda ishga joylashish bo'yicha komissiyalar tashkil etiladi, ularga amaldorlar, bankirlar va biznes vakillari kiradi.
"Yoshlar banki" ni ishga tushirish
Prezidentning farmoniga binoan" Alokabank "" yoshlar banki " ga aylantirildi, uning vazifasi startaplarni qo'llab-quvvatlash bo'ladi. Buning uchun 200 million dollar ajratilgan.bank yetti yil muddatga 100 million so'mgacha (7,7 ming dollar) mikrokreditlar taklif etadi.
Tadbirkorlar uchun imtiyozli kreditlar
Kamida 20 kishini ish bilan ta'minlagan va o'quv markazini tashkil etgan yosh ishbilarmonlar yetti yil davomida 5 milliard so'mgacha (385 ming dollar) imtiyozli kreditlar olishlari mumkin. Shu bilan birga, ushbu mablag'larning 30 foizi ayollar tadbirkorligini rivojlantirishga yo'naltiriladi.
Yoshlar biznes inkubatorlarini yaratish
Hududlarda "yoshlar biznes inkubatorlari" paydo bo'ladi, bu erda g'oyalar startaplarga aylanadi va ularni to'laqonli biznes bosqichiga olib chiqadi. Ushbu maqsadlar uchun Aloqa Venture Fund 50 ming dollardan 1 million dollargacha mablag ' ajratadi, bu yosh tadbirkorlarga bozorga chiqish va sherik topishga yordam beradi.
Yoshlar ishsizligiga qarshi kurash
Davlat yoshlarni yuqori maoshli lavozimlarga ishga joylashtirish uchun kasb-hunar va tillarni o'qitish dasturlariga 126 trln so'm (9,7 mlrd dollar) yubordi. Shuningdek, ish beruvchilar uchun soliq imtiyozlari joriy etildi: yosh xodimlarga oyiga 3 million so'm (230 dollar) ish haqi to'laydigan kompaniyalar uch yil davomida atigi 1 foiz ijtimoiy soliq to'laydilar.
Ijodiy iqtisodiyotni rivojlantirish
Mirziyoyev yoshlar etakchi rol o'ynaydigan ijodiy sohalarning muhimligini ta'kidladi. Toshkentda mintaqalar uchun namuna bo'ladigan birinchi "ijodiy Park" paydo bo'ladi. Uning rezidentlariga 2030 yil oxirigacha soliq imtiyozlari beriladi, tashkilotlar negizida esa elektron tijorat kabi istiqbolli yo'nalishlarni o'rgatadigan biznes maktablari ochiladi.
Prezidentimiz mutasaddi idoralarga yoshlarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha keng ko'lamli vazifalarni topshirib, "yoshlar daftari" dasturini yangilash vaqti kelganini ta'kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая на встрече с молодежью, объявил о запуске масштабных инициатив по поддержке молодых предпринимателей. Как сообщает «Фергана» со ссылкой на пресс-секретаря президента Шерзода Асадова, соответствующие документы уже подписаны.
Создан Фонд развития молодежного предпринимательства
При Агентстве по делам молодежи учрежден фонд с капиталом $100 млн. Эти средства будут направлены на выдачу льготных кредитов до 2,5 млрд сумов ($192 тыс.), а также на инвестиции в стартап-проекты — до 2 млрд сумов ($154 тыс.).
Поддержка трудоустройства выпускников вузов
Президент отметил, что около 90 тысяч выпускников университетов сталкиваются с трудностями при поиске работы. Для решения этой проблемы Национальному банку выделено $100 млн. В партнерстве с Министерством высшего образования и Торгово-промышленной палатой будут запущены банковские программы, позволяющие молодым специалистам превратить свои идеи в бизнес. Также в регионах создадут комиссии по трудоустройству, куда войдут чиновники, банкиры и представители бизнеса.
Запуск «молодежного банка»
По указу президента «Алокабанк» трансформирован в «молодежный банк», задачей которого станет поддержка стартапов. На это выделено $200 млн. Банк предложит микрокредиты до 100 млн сумов ($7,7 тыс.) сроком на семь лет.
Льготные кредиты для предпринимателей
Молодые бизнесмены, трудоустроившие не менее 20 человек и организовавшие учебный центр, смогут получить льготные кредиты до 5 млрд сумов ($385 тыс.) на семь лет. При этом 30% этих средств направят на развитие женского предпринимательства.
Создание молодежных бизнес-инкубаторов
В регионах появятся «молодежные бизнес-инкубаторы», где идеи будут превращать в стартапы и развивать их до стадии полноценного бизнеса. На эти цели фонд Aloqa Venture Fund выделит от $50 тыс. до $1 млн, помогая молодым предпринимателям выйти на рынок и найти партнеров.
Борьба с молодежной безработицей
Государство направило 126 трлн сумов ($9,7 млрд) на программы профессионального и языкового обучения для трудоустройства молодежи на высокооплачиваемые должности. Также введены налоговые льготы для работодателей: компании, выплачивающие молодым сотрудникам зарплату от 3 млн сумов ($230) в месяц, три года будут платить социальный налог всего 1%.
Развитие креативной экономики
Мирзиёев подчеркнул важность креативных индустрий, где ведущую роль играет молодежь. В Ташкенте появится первый «Креативный парк», который станет образцом для регионов. Его резидентам до конца 2030 года предоставят налоговые льготы, а на базе организаций откроют бизнес-школы, обучающие перспективным направлениям, таким как электронная коммерция.
Президент подчеркнул, что настало время обновить программу «Молодежная тетрадь», поручив ответственным ведомствам масштабные задачи по поддержке молодежи.