2025 — yil 3-4-aprel kunlari Samarqand Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo sammitini o'tkazadi. Bu haqda Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining O'zbekistondagi matbuot xizmati xabar bermoqda.
Tadbir O'zbekiston prezidenti raisligida o'tkaziladi Shavkat Mirziyoyev. Sammitda rahbarlar ishtirok etadi Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston va Turkmaniston, shuningdek, Evropa Ittifoqining yuqori martabali vakillari, shu jumladan Yevropa kengashi prezidenti Antoniu Kostu va Yevropa komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen.
Sammit Yevropa ittifoqi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o'rtasidagi strategik hamkorlikni muhokama qilish uchun muhim maydon bo'ladi. Yevropa Ittifoqi vakillarining so'zlariga ko'ra, Bryussel transport, raqamli texnologiyalar, strategik xomashyo savdosi, iqtisodiyot, xavfsizlik va energetika sohalarida mintaqa bilan aloqalarni mustahkamlashga intilmoqda.
Antoniu Kosta hamkorlikning ahamiyatini ta'kidladi:
"Biz betartiblik va parchalanish dunyosida yashayapmiz, bu erda Evropa ittifoqi uchun yagona yo'l tinchlik va farovonlik uchun hamkorlikni mustahkamlashdir. Ko'p qutbli dunyoda faolroq o'zaro ta'sir zarur. Birinchi Evropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo sammiti tinchlik, xavfsizlik va barqarorlik uchun birgalikda ishlashga sodiqligimizni mustahkamlaydi."
Sammit ilgari 2024 yilning bahorida o'tkazilishi rejalashtirilgan edi, ammo u Yevropa parlamentiga saylovlar va Yevropa Ittifoqi rahbariyatining o'zgarishi tufayli ko'chirildi.
4 mart kuni Ashxobodda bo'lib o'tadigan sammit oldidan Vazirlar yig'ilishi, uni tayyorlashga bag'ishlangan.
Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyoning ikkinchi yirik savdo hamkori hisoblanadi, shuningdek, mintaqadagi eng yirik investor-bu barcha investitsiyalarning 40% dan ortig'i. Bryussel allaqachon Turkmanistondan tashqari mintaqadagi barcha mamlakatlar bilan kengaytirilgan hamkorlik va hamkorlik (EPCA) shartnomalarini kelishib olgan edi.

On April 3-4, 2025, Samarkand will host the first European Union-Central Asia summit. This is reported by the press service of the EU Delegation to Uzbekistan.
The event will be held under the chairmanship of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev. The summit will be attended by the following leaders: Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistanas well as high-level EU representatives, including President of the European Council Antonio Costa and Head of the European Commission Ursula von der Leyen.
The summit will be an important platform for discussing strategic cooperation between the EU and Central Asian countries. According to representatives of the European Union, Brussels seeks to strengthen ties with the region in the areas of transport, digital technologies, trade in strategic raw materials, economy, security and energy.
Antonio Costa stressed the importance of partnership:
"We live in a world of chaos and fragmentation, where the only way forward for the EU is to strengthen partnerships for peace and prosperity. In a multipolar world, more active cooperation is needed. The first EU-Central Asia Summit will strengthen our commitment to work together for peace, security and sustainable development."
Earlier, the summit was planned to be held in the spring of 2024, but it was postponed due to the elections to the European Parliament and the change of the EU leadership.
On the eve of the summit on March 4, Ashgabat will host ministerial meetingdedicated to its preparation.
The European Union is the second largest trading partner of Central Asiaas well as the largest investor in the region-it accounts for more than 40% of all investments. Brussels has already agreed on Enhanced Partnership and Cooperation Agreements (EPCA) with all countries in the region, with the exception of Turkmenistan.