11-13 fevral kunlari Dubayda (BAA) Butunjahon hukumat sammiti bo'lib o'tadi, unda O'zbekiston delegatsiyasi ishtirok etadi. Tadbir hukumat rahbarlari, xalqaro tashkilotlar vakillari, xususiy sektor va ekspertlarni davlat boshqaruvi va raqamli transformatsiya sohasidagi muhim masalalarni muhokama qilish uchun birlashtiradi.
O'zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov " is The World Ready for The Next Wave of Digital Disruption?(Dunyo raqamli inqilobning yangi to'lqiniga tayyormi?»). Muhokama doirasida davlat xizmatlarini rivojlantirish, innovatsiyalarni joriy etish va barqaror raqamli ekotizimlarni shakllantirish uchun zamonaviy texnologiyalarni qo'llash masalalari ko'rib chiqildi.
Bundan tashqari, Shermatov sessiyada ishtirok etdi Tech-Gov Alliance: Building Smarter Futures, bu erda davlat tuzilmalari va texnologik kompaniyalar o'rtasidagi hamkorlik istiqbollari ko'rib chiqildi. Davlat boshqaruvi samaradorligi va shaffofligini oshirish uchun sun'iy intellektdan foydalanish, katta ma'lumotlar tahlili va bulutga asoslangan yechimlarga alohida e'tibor qaratildi.
Panel muhokamalari fuqarolarning o'zaro munosabatlari sifatini oshirish va davlat xizmatlarini yaxshilash uchun texnologik o'zgarishlarning muhimligini ta'kidladi. Ishtirokchilar kelajakdagi "aqlli" hukumatlarni qurishga qaratilgan muvaffaqiyatli holatlar va strategiyalarni almashdilar.
Jahon hukumat sammiti 2013 yildan beri har yili BAA vitse-prezidenti va bosh vaziri Shayx Muhammad bin Rashid Al Maktum homiyligida o'tkazilib, fikr almashish va global muammolarni hal qilish uchun dunyo rahbarlarini yig'moqda.

С 11 по 13 февраля в Дубае (ОАЭ) проходит международный саммит World Government Summit, где принимает участие делегация Узбекистана. Мероприятие объединяет лидеров правительств, представителей международных организаций, частного сектора и экспертов для обсуждения ключевых вопросов в области государственного управления и цифровой трансформации.
Министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов выступил на сессии «Is the World Ready for the Next Wave of Digital Disruption?» («Готов ли мир к новой волне цифровой революции?»). В рамках обсуждения были затронуты вопросы применения современных технологий для развития государственных услуг, внедрения инноваций и формирования устойчивых цифровых экосистем.
Кроме того, Шерматов принял участие в сессии Tech-Gov Alliance: Building Smarter Futures, где рассматривались перспективы сотрудничества между государственными структурами и технологическими компаниями. Особое внимание было уделено использованию искусственного интеллекта, аналитике больших данных и облачным решениям для повышения эффективности и прозрачности государственного управления.
Панельные дискуссии подчеркнули важность технологической трансформации для повышения качества взаимодействия с гражданами и улучшения государственных услуг. Участники обменялись успешными кейсами и стратегиями, направленными на построение «умных» правительств будущего.
World Government Summit проводится ежегодно с 2013 года под патронажем вице-президента и премьер-министра ОАЭ шейха Мухаммеда бин Рашида Аль Мактума, собирая мировых лидеров для обмена идеями и решения глобальных вызовов.