2025 yil 11 fevral kuni Lahorda O'zbekiston-Pokiston munosabatlari tarixidagi birinchi milliy mahsulotlar ko'rgazmasi boshlandi Made in Uzbekistan. Tadbir O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tomonidan tashkil etilgan bo'lib, ikki mamlakat o'rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash uchun muhim maydon bo'ldi.
Ko'rgazmada 500 dan ortiq ishbilarmon doiralar vakillari, shuningdek, O'zbekiston va Pokistonning tegishli vazirliklari va idoralari rahbarlari ishtirok etdi. O'zbekistonning 100 ga yaqin yetakchi kompaniyalari o'z mahsulotlarini elektrotexnika, qurilish materiallari, to'qimachilik, charm-poyabzal va mebel sanoati, yog'ochga ishlov berish, kimyo sanoati, farmatsevtika, qishloq xo'jaligi, oziq-ovqat sanoati va turizm kabi sohalarda taqdim etdi.
B2B va G2B formatidagi muzokaralarga alohida e'tibor qaratildi, bu tadbirkorlarga qo'shma loyihalar istiqbollarini muhokama qilish, yangi sheriklik aloqalarini o'rnatish va kelajakdagi savdo shartnomalari tafsilotlarini ko'rib chiqish imkonini berdi.Mutaxassislarning ta'kidlashicha, ko'rgazma Made in Uzbekistan O'zbekiston mahsulotlarini Pokiston bozorida ilgari surish va yangi investitsiya imkoniyatlarini yaratish uchun asosiy platforma bo'ladi. Tadbir yakunida 500 million dollarlik shartnomalar imzolanishi kutilmoqda, bu O'zbekiston va Pokiston o'rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirishga salmoqli hissa bo'ladi.

11 февраля 2025 года в Лахоре стартовала первая в истории узбекско-пакистанских отношений выставка национальной продукции Made in Uzbekistan. Мероприятие организовано Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и стало важной площадкой для укрепления экономического сотрудничества между двумя странами.
Выставка собрала более 500 представителей деловых кругов, а также руководителей профильных министерств и ведомств Узбекистана и Пакистана. Около 100 ведущих узбекских компаний представили свою продукцию в таких отраслях, как электротехника, строительные материалы, текстиль, кожевенно-обувная и мебельная промышленность, деревообработка, химическая индустрия, фармацевтика, сельское хозяйство, пищевая промышленность и туризм.
Особое внимание было уделено переговорам в формате B2B и G2B, которые позволили предпринимателям обсудить перспективы совместных проектов, установить новые партнерские связи и рассмотреть детали будущих торговых соглашений.Эксперты отмечают, что выставка Made in Uzbekistan станет ключевой платформой для продвижения узбекской продукции на пакистанском рынке и создания новых инвестиционных возможностей. По итогам мероприятия ожидается подписание контрактов на общую сумму $500 млн, что станет весомым вкладом в развитие торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Пакистаном.