Frantsiyaning hashamatli konglomerati Kering 2024 yilning to'rtinchi choragini yakunladi, sotuvlar o'tgan yilning shu davriga nisbatan 12 foizga kamaydi. Eng katta yo'qotishlar kompaniyaning flagman brendi Gucci — ga to'g'ri keldi, bu erda pasayish 24% ni tashkil etdi. Xavotirli raqamlarga qaramay, tahlilchilar bunday natijalarni kutilgan deb hisoblashadi va barqarorlik belgilarini ko'rishadi. RBC ta'kidlashicha, vaziyat tiklanishning boshlanishini ko'rsatishi mumkin.
Kering bosh direktori Fransua-Anri Pino Gucci kelajagiga ishonch bildirdi va brend yo'qolgan o'rnini qaytarishga qodir ekanligini ta'kidladi. Yangilanish strategiyasining bir qismi sifatida yangi tayinlangan Gucci rahbari Stefano Kantino kreativ direktor Sabato De Sarnoni ishdan bo'shatdi, bu brendning jozibadorligini qayta Brendlash va tiklash rejasining bir qismi bo'ldi.
Biroq, mutaxassislarning ogohlantirishicha, ijodiy etakchilikni o'zgartirish o'sishga tez qaytishni qiyinlashtirishi mumkin, chunki Gucci do'konlari hali ham De Sarno tomonidan ishlab chiqilgan to'plamlar bilan to'ldirilgan. Shunga qaramay, Keringning ta'kidlashicha, yangilanish brendning rivojlanishini sekinlashtirmaydi va tez orada yangi dizayner taqdim etiladi.
Gucci muammolari, ayniqsa, Xitoyda hashamatli mahsulotlarga bo'lgan talabning umumiy pasayishi sharoitida kuchaymoqda. Shunga qaramay, ijobiy signallar ham bor: Xitoy bozorida sotuvlar uchinchi chorakka nisbatan 6 foizga oshdi. Bain & Company ma'lumotlariga ko'ra, hashamatli mahsulotlarning global bozori 2024 yilda 2 foizga kamaydi, bu asosan Xitoyning ko'chmas mulk sektoridagi inqiroz bilan bog'liq.
Gucci bir vaqtlar Alessandro Mishelning qarashlari tufayli ekssentrik uslubning ramzi bo'lgan. Biroq, iste'molchilarning o'zgaruvchan didi va Louis Vuitton va Dior kabi brendlarning raqobatining kuchayishi strategik yondashuvni qayta ko'rib chiqishni talab qildi.
Pasayishiga qaramay, Keringning yillik operatsion foydasi 2,6 milliard evroni tashkil etdi va 2,5 milliard evrolik prognozdan oshib ketdi. Shunga qaramay, kompaniya raqobatchilardan ortda qolmoqda, narx-navo nisbati LVMH uchun 24 ga nisbatan 19 va Moncler uchun 25 ga teng. Taqqoslash uchun, qayta qurish jarayonida bo'lgan Burberry 60 ballni namoyish etadi.
Savdo boshida Kering aktsiyalari 5% dan oshdi, ammo keyin bozorning ehtiyotkor munosabatini aks ettiruvchi pasayish kuzatildi. Investorlar kompaniyaning keyingi qadamlarini diqqat bilan kuzatib boradilar, yangi Gucci ijodiy direktori va o'sishni tezlashtirish choralari haqidagi yangiliklarni kutmoqdalar.
Uzoq muddatda Kering strategik o'zgarishlar va brend yangilanishlariga pul tikish orqali Gucci-ni hashamatli sanoatda yetakchi mavqega qaytarishga umid qilmoqda.

French luxury conglomerate Kering ended the fourth quarter of 2024 with a 12% drop in sales compared to the same period last year. The biggest losses occurred in the company's flagship brand, Gucci, where the decline was 24%. Despite the alarming figures, analysts believe such results are expected and see signs of stabilization. RBC stressed that the situation may indicate the beginning of recovery.
Kering CEO Francois-Henri Pinault expressed confidence in the future of Gucci, noting that the brand is able to regain lost ground. As part of a renewal strategy, the newly appointed head of Gucci, Stefano Cantino, fired creative director Sabato De Sarno, as part of a plan to rebrand and restore the brand's appeal.
However, experts warn that a change in creative leadership could make it more difficult to quickly return to growth, as Gucci stores are still filled with collections designed by De Sarno. However, Kering says that the update will not slow down the brand's development, and a new designer will be introduced soon.
Gucci's problems are exacerbated by a general decline in demand for luxury goods, especially in China. However, there are also positive signals: sales in the Chinese market increased by 6% compared to the third quarter. According to Bain data & For example, the global luxury goods market shrank by 2% in 2024, largely due to the crisis in the Chinese real estate sector.
Gucci was once a symbol of eccentric style thanks to the vision of Alessandro Michele. However, changing consumer tastes and increased competition from brands such as Louis Vuitton and Dior have required a rethink of the strategic approach.
Despite the downturn, Kering's annual operating profit was 2.6 billion euros, exceeding the forecast of 2.5 billion euros. Nevertheless, the company remains behind the competition: the price-to-earnings ratio is 19 against LVMH's 24 and Moncler's 25. For comparison, Burberry, which is in the process of restructuring, shows an indicator of 60.
Kering shares rose more than 5% in early trading, but then declined, reflecting a cautious market sentiment. Investors are closely watching the company's next steps, waiting for news about the new creative director of Gucci and measures to accelerate growth.
In the long run, Kering hopes to return Gucci to its leading position in the luxury goods industry by focusing on strategic transformation and brand renewal.