Xalqaro forum Kazan Digital Week 2025 17-19 sentyabr kunlari Qozonda bo'lib o'tadi va kengaytirilgan biznes dasturini taklif qiladi. Tatariston fanlar Akademiyasi matbuot xizmatiga ko'ra, bu yil sun'iy intellektni (AI) rivojlantirish muhim yo'nalish bo'ladi.
"2024 yilda forum 64 mamlakatdan 19 mingdan ortiq ishtirokchilarni to'pladi. 2025 yilda biz ishtirokchilar geografiyasiga yanada ko'proq qiziqish va kengayishni kutmoqdamiz. Har yili 10 ta asosiy yo'nalish taqdim etiladi va bu yil sun'iy intellektga alohida e'tibor qaratiladi", — deya ta'kidladi matbuot xizmati.
Aidan tashqari, mutaxassislar aqlli transport tizimlari, kiberxavfsizlik masalalari, shuningdek, davlat boshqaruvi, ta'lim, madaniyat, sog'liqni saqlash va qishloq xo'jaligida raqamli texnologiyalarni joriy etishni muhokama qiladilar. Forum doirasida yuqori texnologiyali ishlanmalar ko'rgazmasi ham bo'lib o'tadi, uning maydoni 50 % ga oshadi - 10 dan 15 ming kvadrat metrgacha.m. "biz faol biznes muzokaralari va yangi bitimlar tuzishga umid qilamiz. Ishtirok etish allaqachon 30 ta kompaniya tomonidan tasdiqlangan",-deya qo'shimcha qildi matbuot xizmati.
* Kazan Digital Week * ilmiy-texnik ma'lumotlarni almashish, import o'rnini bosish muammolarini hal qilish va Rossiyaning texnologik suverenitetini ta'minlash uchun ilmiy va texnologik resurslarni birlashtirishga yordam beradi.
Tatariston rahbari Rustam Minnixanov "ilmiy yutuq" mukofotini topshirish marosimida respublika Rossiya federatsiyasi ta'sis ob'ektlarining ilmiy va texnologik rivojlanish milliy reytingining uchta etakchisidan biri ekanligini ta'kidladi.
"O'tgan yili biz mintaqaviy byudjet hisobidan olimlarni moliyaviy qo'llab-quvvatlash choralarini kuchaytirdik: nominal ilmiy mukofotlar hajmi oshirildi, tanqidiy va uchidan uchigacha texnologiyalar bilan bog'liq loyihalar uchun grantlar joriy etildi. Birinchi marta postdoklar tanlovi o'tkazildi, uning g'oliblari doktorlik dissertatsiyasini himoya qilish uchun grantlar olishdi. Shuningdek, yosh olimlar uchun uy — joy sharoitlarini yaxshilash dasturi ishlab chiqilgan", - deya ta'kidladi Minnixanov.

Международный форум Kazan Digital Week 2025 пройдёт в Казани с 17 по 19 сентября и предложит расширенную деловую программу. В этом году ключевым направлением станет развитие искусственного интеллекта (ИИ), сообщили в пресс-службе Академии наук Татарстана.
«В 2024 году форум собрал более 19 тысяч участников из 64 стран. В 2025 году мы ожидаем ещё большего интереса и расширения географии участников. Ежегодно представляются 10 ключевых направлений, и в этом году особый акцент будет сделан на искусственном интеллекте», — отметили в пресс-службе.
Кроме ИИ, эксперты обсудят интеллектуальные транспортные системы, вопросы кибербезопасности, а также внедрение цифровых технологий в государственном управлении, образовании, культуре, здравоохранении и сельском хозяйстве. В рамках форума также состоится выставка высокотехнологичных разработок, площадь которой увеличится на 50 % — с 10 до 15 тыс. кв. м. «Мы рассчитываем на активные деловые переговоры и заключение новых соглашений. Участие уже подтвердили 30 компаний», — добавили в пресс-службе.
*Kazan Digital Week* способствует обмену научно-технической информацией, объединению научных и технологических ресурсов для решения задач импортозамещения и обеспечения технологического суверенитета России.
Глава Татарстана Рустам Минниханов на церемонии вручения премии «Научный прорыв» отметил, что республика входит в тройку лидеров Национального рейтинга научно-технологического развития субъектов РФ.
«В прошлом году мы усилили меры финансовой поддержки учёных за счёт регионального бюджета: увеличены размеры именных научных премий, введены гранты для проектов, связанных с критическими и сквозными технологиями. Впервые проведён конкурс постдоков, победители которого получили гранты на защиту докторской диссертации. Также разработана программа улучшения жилищных условий для молодых учёных», — подчеркнул Минниханов.