DeepSeek va Bytedance bilan muvaffaqiyatsiz muzokaralardan so'ng, Apple Xitoyning texnologiya giganti Alibaba bilan hamkorlik qilishga qaror qildi. Ushbu harakat kompaniyaning Xitoy bozoridagi mavqeini mustahkamlash bo'yicha yangi strategiyasining bir qismiga aylandi, bu erda Huawei kabi mahalliy brendlar bilan raqobat kuchayib bormoqda.
Apple dastlab Baidu-dan AI modellarini birlashtirishni rejalashtirgan edi, ammo texnik qiyinchiliklar va muvofiqlik muammolari kompaniyani rejalarni qayta ko'rib chiqishga majbur qildi. Apple Intelligence — ning etishmasligi-iOS ekotizimining asosiy xususiyati-Xitoyda iPhone sotuvining 11 foizga pasayishiga sabab bo'ldi. Bu haqda Apple bosh direktori Tim Kuk ma'lum qildi va raqobatchilar ushbu texnologik bo'shliqni tezda to'ldirganini ta'kidladi.
Alibaba bilan hamkorlik Apple-ga Xitoy bozori talablariga mos keladigan yangi AI echimlarini tezroq amalga oshirishga imkon beradi. Ushbu kelishuv, ayniqsa, to'rtinchi avlod iPhone SE — ning kutilayotgan chiqarilishi fonida juda muhimdir-an'anaviy ravishda Xitoy va Hindistonda arzon narxlari tufayli mashhur bo'lgan model.
Apple kompaniyasining yangi strategiyasi yo'qolgan pozitsiyalarni tiklash va dunyoning eng raqobatbardosh mintaqalaridan birida brendni mustahkamlashga qaratilgan.

After unsuccessful negotiations with DeepSeek and Bytedance, Apple decided to establish cooperation with the Chinese technology giant Alibaba. The move is part of the company's new strategy to strengthen its position in the Chinese market, where competition with local brands such as Huawei is becoming increasingly acute.
Initially, Apple planned to integrate AI models from Baidu, but technical difficulties and compatibility issues forced the company to reconsider its plans. The lack of Apple Intelligence — a key feature for the iOS ecosystem-was one of the reasons for the 11% drop in iPhone sales in China. This was announced by Apple CEO Tim Cook, noting that competitors quickly filled this technological gap.
The partnership with Alibaba will allow Apple to quickly implement new AI solutions that will be adapted to the requirements of the Chinese market. This agreement is especially important against the background of the expected release of the fourth-generation iPhone SE, a model traditionally popular in China and India due to its affordable price.
Apple's new strategy is aimed at restoring lost ground and strengthening the brand in one of the most competitive regions in the world.