DeepSeek va Bytedance bilan muvaffaqiyatsiz muzokaralardan so'ng, Apple Xitoyning texnologiya giganti Alibaba bilan hamkorlik qilishga qaror qildi. Ushbu harakat kompaniyaning Xitoy bozoridagi mavqeini mustahkamlash bo'yicha yangi strategiyasining bir qismiga aylandi, bu erda Huawei kabi mahalliy brendlar bilan raqobat kuchayib bormoqda.
Apple dastlab Baidu-dan AI modellarini birlashtirishni rejalashtirgan edi, ammo texnik qiyinchiliklar va muvofiqlik muammolari kompaniyani rejalarni qayta ko'rib chiqishga majbur qildi. Apple Intelligence — ning etishmasligi-iOS ekotizimining asosiy xususiyati-Xitoyda iPhone sotuvining 11 foizga pasayishiga sabab bo'ldi. Bu haqda Apple bosh direktori Tim Kuk ma'lum qildi va raqobatchilar ushbu texnologik bo'shliqni tezda to'ldirganini ta'kidladi.
Alibaba bilan hamkorlik Apple-ga Xitoy bozori talablariga mos keladigan yangi AI echimlarini tezroq amalga oshirishga imkon beradi. Ushbu kelishuv, ayniqsa, to'rtinchi avlod iPhone SE — ning kutilayotgan chiqarilishi fonida juda muhimdir-an'anaviy ravishda Xitoy va Hindistonda arzon narxlari tufayli mashhur bo'lgan model.
Apple kompaniyasining yangi strategiyasi yo'qolgan pozitsiyalarni tiklash va dunyoning eng raqobatbardosh mintaqalaridan birida brendni mustahkamlashga qaratilgan.

После неудачных переговоров с DeepSeek и Bytedance, Apple решила наладить сотрудничество с китайским технологическим гигантом Alibaba. Этот шаг стал частью новой стратегии компании по укреплению позиций на рынке КНР, где конкуренция с местными брендами, такими как Huawei, становится всё более острой.
Первоначально Apple планировала интегрировать ИИ-модели от Baidu, но технические сложности и проблемы с совместимостью заставили компанию пересмотреть планы. Отсутствие Apple Intelligence — ключевой функции для экосистемы iOS — стало одной из причин падения продаж iPhone в Китае на 11%. Об этом сообщил генеральный директор Apple Тим Кук, отметив, что конкуренты быстро заполнили этот технологический пробел.
Партнёрство с Alibaba позволит Apple быстрее внедрить новые ИИ-решения, которые будут адаптированы под требования китайского рынка. Это соглашение особенно важно на фоне ожидаемого релиза iPhone SE четвёртого поколения — модели, традиционно популярной в Китае и Индии благодаря своей доступной цене.
Новая стратегия Apple направлена на восстановление утраченных позиций и укрепление бренда в одном из самых конкурентных регионов мира.