O'zbekiston milliy banki (NBU) tijorat ko'chmas mulkini ishlab chiqaruvchilardan sotib olishga 500 mlrd so'm sarmoya kiritadi, keyinchalik uni tadbirkorlarga imtiyozli shartlarda ijaraga yoki lizingga beradi.
O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusni qo'llab-quvvatladi va tijorat banklariga vositachilik rolini o'z zimmasiga olishni buyurdi. Moliya institutlari ko'chmas mulkni ishlab chiqaruvchilardan sotib oladi va uni biznesga qulay shartlarda taqdim etadi.
NBU ushbu mablag'larni o'z investitsiya kompaniyasi orqali yo'naltiradi va tadbirkorlarga tijorat ko'chmas mulkidan katta boshlang'ich xarajatlarsiz foydalanish imkoniyatini beradi.
Bundan tashqari, Markaziy bank rahbari Timur Ishmetov ishlab chiquvchilar bilan birgalikda bo'sh turar-joy bo'lmagan binolarni ijaraga berish bo'yicha loyihalarni ishlab chiqadi. Rejalashtirilgan investitsiya miqdori 4 trln so'mni tashkil etadi. Ushbu chora-tadbirlar iqtisodiyotga 50 ming kvadrat metrni jalb qilishga imkon beradi.m tijorat maydoni va 100 ming ish o'rni yaratish.
NBU rahbari Alisher Mirsoatov O'zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida bank xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirishga e'tibor qaratishini, ularning yarmi Toshkentda yashovchi 3 million kishini ish bilan ta'minlashini ma'lum qildi.
Prezident, shuningdek, mamlakatning 19 ta mintaqasini aniqladi, bu erda xizmat ko'rsatish sohasining o'sish sur'ati sekinlashdi va 10% dan pastga tushdi. Ularning rivojlanishini tezlashtirish uchun hukumat aniq qadamlar bilan keng qamrovli dastur tayyorlaydi.
2025 yilda davlat xizmat ko'rsatish sohasini qo'llab-quvvatlash va 75,3 ming loyihani moliyalashtirish uchun 67 trln so'm yuboradi. NBU ushbu tashabbuslarni o'z vaqtida moliyalashtirishda muhim rol o'ynaydi.

The National Bank of Uzbekistan (NBU) invests 500 billion soums in the purchase of commercial real estate from developers, then to transfer it to entrepreneurs for rent or leasing on preferential terms.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev supported the initiative and instructed commercial banks to take on an intermediary role. Financial institutions will buy real estate from developers and provide it to businesses on favorable terms.
The NBU will channel these funds through its investment company, providing entrepreneurs with access to commercial real estate without significant initial costs.
In addition, the head of the Central Bank Timur Ishmetov will develop projects for leasing empty non-residential premises together with developers. The planned investment amount will be 4 trillion soums. These measures will involve 50 thousand square meters of commercial space in the economy and create 100 thousand jobs.
NBU Governor Alisher Mirzoatov said in an interview with O'zbekiston 24 that the bank will focus on developing the service sector, providing employment for 3 million people, half of whom live in Tashkent.
The President also identified 19 regions of the country where the growth rate of the service sector slowed down and fell below 10%. To accelerate their development, the government will prepare a comprehensive program with concrete steps.
In 2025, the state will allocate 67 trillion soums to support the service sector and finance 75.3 thousand projects. The NBU will play a key role in providing timely funding for these initiatives.