O'zbekiston milliy banki (NBU) tijorat ko'chmas mulkini ishlab chiqaruvchilardan sotib olishga 500 mlrd so'm sarmoya kiritadi, keyinchalik uni tadbirkorlarga imtiyozli shartlarda ijaraga yoki lizingga beradi.
O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusni qo'llab-quvvatladi va tijorat banklariga vositachilik rolini o'z zimmasiga olishni buyurdi. Moliya institutlari ko'chmas mulkni ishlab chiqaruvchilardan sotib oladi va uni biznesga qulay shartlarda taqdim etadi.
NBU ushbu mablag'larni o'z investitsiya kompaniyasi orqali yo'naltiradi va tadbirkorlarga tijorat ko'chmas mulkidan katta boshlang'ich xarajatlarsiz foydalanish imkoniyatini beradi.
Bundan tashqari, Markaziy bank rahbari Timur Ishmetov ishlab chiquvchilar bilan birgalikda bo'sh turar-joy bo'lmagan binolarni ijaraga berish bo'yicha loyihalarni ishlab chiqadi. Rejalashtirilgan investitsiya miqdori 4 trln so'mni tashkil etadi. Ushbu chora-tadbirlar iqtisodiyotga 50 ming kvadrat metrni jalb qilishga imkon beradi.m tijorat maydoni va 100 ming ish o'rni yaratish.
NBU rahbari Alisher Mirsoatov O'zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida bank xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirishga e'tibor qaratishini, ularning yarmi Toshkentda yashovchi 3 million kishini ish bilan ta'minlashini ma'lum qildi.
Prezident, shuningdek, mamlakatning 19 ta mintaqasini aniqladi, bu erda xizmat ko'rsatish sohasining o'sish sur'ati sekinlashdi va 10% dan pastga tushdi. Ularning rivojlanishini tezlashtirish uchun hukumat aniq qadamlar bilan keng qamrovli dastur tayyorlaydi.
2025 yilda davlat xizmat ko'rsatish sohasini qo'llab-quvvatlash va 75,3 ming loyihani moliyalashtirish uchun 67 trln so'm yuboradi. NBU ushbu tashabbuslarni o'z vaqtida moliyalashtirishda muhim rol o'ynaydi.

Национальный банк Узбекистана (НБУ) инвестирует 500 млрд сумов в покупку коммерческой недвижимости у девелоперов, чтобы затем передавать её предпринимателям в аренду или лизинг на льготных условиях.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поддержал инициативу и поручил коммерческим банкам взять на себя посредническую роль. Финансовые учреждения закупят недвижимость у застройщиков и предоставят её бизнесу на выгодных условиях.
НБУ направит эти средства через свою инвестиционную компанию, обеспечив предпринимателям доступ к коммерческой недвижимости без значительных первоначальных затрат.
Кроме того, глава Центрального банка Тимур Ишметов займётся разработкой проектов по лизингу пустующих нежилых помещений совместно с девелоперами. Планируемая сумма инвестиций составит 4 трлн сумов. Эти меры позволят вовлечь в экономику 50 тыс. кв. м коммерческих площадей и создать 100 тыс. рабочих мест.
Глава НБУ Алишер Мирсоатов в интервью телеканалу Oʻzbekiston 24 сообщил, что банк сосредоточится на развитии сферы услуг, обеспечив занятость для 3 млн человек, половина из которых проживает в Ташкенте.
Президент также определил 19 регионов страны, где темпы роста сектора услуг замедлились и опустились ниже 10%. Для ускорения их развития правительство подготовит комплексную программу с конкретными шагами.
В 2025 году государство направит 67 трлн сумов на поддержку сферы услуг и финансирование 75,3 тыс. проектов. НБУ возьмёт на себя ключевую роль в своевременном финансировании этих инициатив.