O'zbekistonda ekologik mas'uliyatli biznesni qo'llab-quvvatlash tashabbusi boshlanadi. Prezident farmoni bilan 2025 yilgi davlat dasturi doirasida "yashil tadbirkor" maqomini joriy etish va qayta tiklanadigan manbalardan elektr energiyasiga maxsus tariflarni joriy etish nazarda tutilgan.
"Yashil tadbirkor"maqomi
2025 yil 1 sentyabrdan boshlab ushbu maqomni biznes sub'ektlariga berish platformasi ish boshlaydi. Uni quyidagi kompaniyalar olishlari mumkin:
- ekologik toza texnologiyalarni joriy etish;
- energiyani tejash choralaridan foydalaning;
- atrof-muhitga salbiy ta'sirni minimallashtirish.
Maqom berishning asosiy mezonlariga quyidagilar kiradi:
- obodonlashtirish-korxonalar atrofida "yashil kamarlar" yaratish, tomchilatib va konteyner (sumka) sug'orishdan foydalanish;
- energiyani tejash-energiya tejaydigan uskunalardan foydalanish;
- atrof-muhitni nazorat qilish-emissiya va boshqa qoidabuzarliklarning oldini olish uchun onlayn monitoringni amalga oshirish;
- dumaloq iqtisodiyot - "7R" tamoyillarini amalga oshirish (qayta ishlash, qayta ishlatish va boshqa choralar).
Yashil tadbirkorlar uchun imtiyozlar:
- shaffof qurilish platformasi orqali davlat xaridlari va qurilish xizmatlaridan ustuvor foydalanish;
- ekologik tekshiruvlardan vaqtincha ozod qilish;
- xalqaro bozorlarga chiqishda yordam;
- tadbirkorlik barqarorligi reytingida qo'shimcha ballar.
"Yashil" tariflarni joriy etish
2025-yil 1-apreldan boshlab mamlakatda qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan elektr energiyasi uchun imtiyozli tariflar paydo bo'ladi. Ular quyidagilar uchun harakat qilishadi:
- biogaz, chiqindilar, quyosh va shamol stansiyalaridan elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi tadbirkorlar;
- quyosh panellaridan foydalanadigan va davlatga ortiqcha elektr energiyasini sotadigan jismoniy shaxslar.
Bosh prokuraturaga quyosh panellarini o'rnatish rejalarining bajarilishini nazorat qilish topshirildi, energetika vazirligi esa hokimliklar bilan birgalikda ularni turli hududlarda joriy etish dasturini ishlab chiqadi.
2023 yildan buyon O'zbekistonda 1000 kVt / soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqarilishini tasdiqlovchi "yashil energiya" sertifikatlari tizimi mavjud. Ushbu sertifikatlar erkin muomalada bo'lib, egalari o'rtasida o'tkazilishi mumkin.
Yangi tashabbus ekologik mas'uliyatli biznesni rag'batlantirish va mamlakatda qayta tiklanadigan energetikani rivojlantirishga qaratilgan.

An initiative to support environmentally responsible businesses will be launched in Uzbekistan. A presidential decree under the state program for 2025 provides for the introduction of the status of "green entrepreneur" and the introduction of special tariffs for electricity from renewable sources.
Green Entrepreneur Status
From September 1, 2025, the platform for assigning this status to business entities will start working. It can be obtained by companies that::
- introduce environmentally friendly technologies;
- use energy saving measures;
- minimize the negative impact on the environment.
The main criteria for assigning the status include:
- greening — creation of "green belts" around enterprises, use of drip and container (bag) irrigation;
- energy saving — use of energy-efficient equipment;
- environmental control — implementation of online monitoring to prevent emissions and other violations;
- circular economy — implementation of the "7R" principles (recycling, reuse and other measures).
Benefits for green entrepreneurs:
- priority access to public procurement and construction services through the Schaffof Kurilish platform;
- temporary exemption from environmental inspections;
- support when entering international markets;
- additional points in the Business Sustainability Rating.
Introduction of "green" tariffs
Starting from April 1, 2025, the country will introduce preferential tariffs for electricity generated from renewable sources. They will be valid for:
- entrepreneurs who generate electricity from biogas, waste, solar and wind installations;
- individuals who use solar panels and sell surplus electricity to the state.
The Prosecutor General's Office has been instructed to monitor the implementation of plans for the installation of solar panels, and the Ministry of Energy together with the khokimiyats will develop a program for their implementation in various regions.
Since 2023, a system of "green energy" certificates confirming the generation of 1000 kWh of environmentally friendly electricity is already in effect in Uzbekistan. These certificates are freely available and can be transferred between owners.
The new initiative is aimed at stimulating environmentally responsible business and developing renewable energy in the country.