2025-yil 7-fevraldan boshlab O'zbekistonda banklar va to'lov tizimlarining mobil ilovalari foydalanuvchilari uchun yangi qoidalar kuchga kiradi. Identifikatsiya protsedurasidan o'tmagan mijozlar kartadan kartaga pul o'tkazmalarini amalga oshira olmaydi.
Innovatsiyalar doirasida Face ID texnologiyasidan foydalangan holda identifikatsiya qilish majburiy bo'lib qoladi. Agar foydalanuvchi yangi qurilmadan dasturga kirishga harakat qilsa, yuzni skanerlash orqali shaxsni tasdiqlamasdan, parol va bir martalik kodni to'g'ri kiritgan taqdirda ham to'lovlar va pul o'tkazmalarini amalga oshirish mumkin bo'lmaydi.
10 fevraldan boshlab qo'shimcha chora ko'rilmoqda: agar moliya tashkiloti operatsiyalarni identifikatsiyasiz amalga oshirishga ruxsat bersa va bu firibgarlik harakatlariga olib kelsa, bank yoki to'lov tizimi mijozga etkazilgan zararni qoplashi shart.
Identifikatsiyadan qanday o'tish kerak:
- Bankingiz yoki to'lov tizimingizning mobil ilovasini oching.
- "Identifikatsiyadan o'tish"variantini tanlang.
- Pasport ma'lumotlarini kiriting.
- Yuzni skanerlash jarayonidan o'ting (Face ID).
Ushbu o'zgarishlar shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilishni kuchaytirishga va moliyaviy operatsiyalar xavfsizligini oshirishga qaratilgan.

С 7 февраля 2025 года в Узбекистане вступают в силу новые правила для пользователей мобильных приложений банков и платёжных систем. Клиенты, не прошедшие процедуру идентификации, не смогут выполнять переводы с карты на карту.
В рамках нововведений идентификация с использованием технологии Face ID становится обязательной. Если пользователь пытается войти в приложение с нового устройства, проведение платежей и переводов будет невозможно, даже при правильном вводе пароля и одноразового кода, без подтверждения личности через сканирование лица.
С 10 февраля вводится дополнительная мера: если финансовая организация разрешит проведение операций без идентификации, и это приведёт к мошенническим действиям, банк или платёжная система будет обязана возместить клиенту нанесённый ущерб.
Как пройти идентификацию:
- Откройте мобильное приложение вашего банка или платёжной системы.
- Выберите опцию «Пройти идентификацию».
- Введите данные паспорта.
- Пройдите процедуру сканирования лица (Face ID).
Эти изменения направлены на усиление защиты личных данных и повышение уровня безопасности финансовых операций.