7 fevral kuni prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida xizmatlar bozorini rivojlantirishga bag'ishlangan yig'ilishda yangi qaror qabul qilindi: O'zbekiston tijorat banklariga ishlab chiquvchilardan to'g'ridan-to'g'ri tijorat ko'chmas mulkini sotib olish huquqi beriladi.
Biznesni qo'llab-quvvatlashning yangi mexanizmi
So'nggi uch yil ichida O'zbekistonda 3000 ta ko'p qavatli uylar qurildi va tijorat ko'chmas mulkining umumiy maydoni 38 million kvadrat metrga oshdi. Yangi qoidalarga ko'ra, ishlab chiquvchilar yangi turar-joy massivlari hududlarining 10-15 foizini tijorat ko'chmas mulk toifasiga o'tkazishlari mumkin.
Biroq, bugungi kunda ishlab chiquvchilar va tadbirkorlarni bog'laydigan samarali tizim mavjud emas. Yangi mexanizm banklarga bunday ob'ektlarni sotib olish va o'z bizneslarini qulay shartlarda ijaraga berish yoki ijaraga berish imkonini beradi.
Iqtisodiy ta'sir
Ushbu qaror tufayli 50 ming kvadrat metr tijorat ko'chmas mulki bozorga chiqishi kutilmoqda. Bu imkon beradi:
- budjetga 70 milliard so ' m jalb qilish;
- 100-150 ming yangi ish o'rinlari yaratish;
- lizing narxini ijaraga nisbatan 15-20% ga kamaytiring, bu esa tijorat mulkini tadbirkorlar uchun qulayroq qiladi.
Xizmatlar bozorini rivojlantirish
Prezident mutasaddi tuzilmalarga ishlab chiquvchilar bilan birgalikda 4 trillion so'mlik loyihalar paketini ishlab chiqishni buyurdi. Ushbu loyihalar doirasida tijorat ko'chmas mulki iqtisodiyotning belgilangan tarmoqlari uchun lizingga beriladi.
Davlatimiz rahbari uch yil avval ishga tushirilgan xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli dastur allaqachon sezilarli natijalarga erishayotganini ta'kidladi. Shu vaqt ichida qo'shimcha ravishda 1,5 million kishi xizmat ko'rsatish sohasida doimiy daromad oldi va bozor hajmi 3,5 baravar oshdi — 2018 yildagi 19 milliard dollardan 2023 yilda 65 milliard dollargacha.
Ko'rilayotgan chora-tadbirlar tadbirkorlik faoliyatini yanada rag'batlantirish va O'zbekiston iqtisodiyotini mustahkamlashga qaratilgan.

7 февраля на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева, посвящённом развитию рынка услуг, было одобрено новое решение: коммерческим банкам Узбекистана предоставят право напрямую приобретать коммерческую недвижимость у застройщиков.
Новый механизм для поддержки бизнеса
За последние три года в Узбекистане было построено 3000 многоквартирных домов, а общая площадь коммерческой недвижимости увеличилась на 38 миллионов квадратных метров. Согласно новым правилам, застройщики смогут переводить 10–15% территорий новых жилых массивов в категорию коммерческой недвижимости.
Однако на сегодняшний день отсутствует эффективная система, соединяющая девелоперов и предпринимателей. Новый механизм позволит банкам приобретать такие объекты и предоставлять их бизнесу в аренду или лизинг на выгодных условиях.
Экономический эффект
Ожидается, что благодаря этому решению на рынок выйдет 50 тысяч квадратных метров коммерческой недвижимости. Это позволит:
- привлечь в бюджет 70 миллиардов сумов;
- создать 100–150 тысяч новых рабочих мест;
- снизить стоимость лизинга на 15–20% по сравнению с арендой, что сделает коммерческую недвижимость более доступной для предпринимателей.
Развитие рынка услуг
Президент поручил ответственным структурам разработать совместно с застройщиками пакет проектов на сумму 4 трлн сумов. В рамках этих проектов коммерческая недвижимость будет передаваться в лизинг для закреплённых секторов экономики.
Глава государства отметил, что масштабная программа по развитию сектора услуг, запущенная три года назад, уже приносит ощутимые результаты. За это время дополнительно 1,5 миллиона человек получили постоянный доход в сфере сервисных услуг, а объём рынка вырос в 3,5 раза — с 19 млрд долларов в 2018 году до 65 млрд долларов в 2023 году.
Принятые меры направлены на дальнейшее стимулирование предпринимательской активности и укрепление экономики Узбекистана.