7 fevral kuni prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida xizmatlar bozorini rivojlantirishga bag'ishlangan yig'ilishda yangi qaror qabul qilindi: O'zbekiston tijorat banklariga ishlab chiquvchilardan to'g'ridan-to'g'ri tijorat ko'chmas mulkini sotib olish huquqi beriladi.
Biznesni qo'llab-quvvatlashning yangi mexanizmi
So'nggi uch yil ichida O'zbekistonda 3000 ta ko'p qavatli uylar qurildi va tijorat ko'chmas mulkining umumiy maydoni 38 million kvadrat metrga oshdi. Yangi qoidalarga ko'ra, ishlab chiquvchilar yangi turar-joy massivlari hududlarining 10-15 foizini tijorat ko'chmas mulk toifasiga o'tkazishlari mumkin.
Biroq, bugungi kunda ishlab chiquvchilar va tadbirkorlarni bog'laydigan samarali tizim mavjud emas. Yangi mexanizm banklarga bunday ob'ektlarni sotib olish va o'z bizneslarini qulay shartlarda ijaraga berish yoki ijaraga berish imkonini beradi.
Iqtisodiy ta'sir
Ushbu qaror tufayli 50 ming kvadrat metr tijorat ko'chmas mulki bozorga chiqishi kutilmoqda. Bu imkon beradi:
- budjetga 70 milliard so ' m jalb qilish;
- 100-150 ming yangi ish o'rinlari yaratish;
- lizing narxini ijaraga nisbatan 15-20% ga kamaytiring, bu esa tijorat mulkini tadbirkorlar uchun qulayroq qiladi.
Xizmatlar bozorini rivojlantirish
Prezident mutasaddi tuzilmalarga ishlab chiquvchilar bilan birgalikda 4 trillion so'mlik loyihalar paketini ishlab chiqishni buyurdi. Ushbu loyihalar doirasida tijorat ko'chmas mulki iqtisodiyotning belgilangan tarmoqlari uchun lizingga beriladi.
Davlatimiz rahbari uch yil avval ishga tushirilgan xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli dastur allaqachon sezilarli natijalarga erishayotganini ta'kidladi. Shu vaqt ichida qo'shimcha ravishda 1,5 million kishi xizmat ko'rsatish sohasida doimiy daromad oldi va bozor hajmi 3,5 baravar oshdi — 2018 yildagi 19 milliard dollardan 2023 yilda 65 milliard dollargacha.
Ko'rilayotgan chora-tadbirlar tadbirkorlik faoliyatini yanada rag'batlantirish va O'zbekiston iqtisodiyotini mustahkamlashga qaratilgan.

On February 7, at a meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev, dedicated to the development of the services market, a new decision was approved: commercial banks in Uzbekistan will be granted the right to directly purchase commercial real estate from developers.
New business support mechanism
Over the past three years, 3,000 apartment buildings have been built in Uzbekistan, and the total area of commercial real estate has increased by 38 million square meters. According to the new rules, developers will be able to transfer 10-15% of the territories of new residential areas to the category of commercial real estate.
However, today there is no effective system connecting developers and entrepreneurs. The new mechanism will allow banks to purchase such facilities and provide them to businesses for rent or leasing on favorable terms.
Economic impact
It is expected that 50 thousand square meters of commercial real estate will enter the market thanks to this decision. This will allow:
- attract 70 billion soums to the budget;
- create 100-150 thousand new jobs;
- reduce the cost of leasing by 15-20% compared to renting, which will make commercial real estate more affordable for entrepreneurs.
Development of the service market
The President instructed the responsible structures to develop together with developers a package of projects worth 4 trillion soums. Under these projects, commercial real estate will be leased to designated sectors of the economy.
The Head of State noted that a large-scale program for the development of the service sector, launched three years ago, is already yielding tangible results. During this time, an additional 1.5 million people received a permanent income in the service sector, and the market volume increased 3.5 times — from $ 19 billion in 2018 to $ 65 billion in 2023.
The measures taken are aimed at further stimulating business activity and strengthening the economy of Uzbekistan.