Ijtimoiy tarmoqlarda soliq qo'mitasining go'yoki yangi ilovasi uchun reklama paydo bo'ldi, ammo bu firibgarlik sxemasi. Bu haqda raqamli xavfsizlik bo'yicha mutaxassis Shuhrat Qurbonov ma'lum qildi.
Firibgarlik qanday ishlaydi
Ekspertning so'zlariga ko'ra, Facebookda atigi 30 daqiqada 20 million so'mgacha soliqni qaytarib berishni va'da qilgan reklama tarqatilmoqda. Biroq, rasmiy Google Play ilovalar do'koniga o'tish o'rniga, foydalanuvchi soxta soliq saytiga yo'naltiriladi.top, bu firibgarlikning aniq belgisidir.
Soxta dastur nima uchun xavfli?
Bunday dasturni o'rnatish firibgarlarga sizning bank kartalaringiz va shaxsiy ma'lumotlaringizga kirish huquqini berishi mumkin, bu esa hisobvaraqlardan pul mablag'larini O'g'irlashga olib keladi.

An advertisement for a supposedly new application of the Tax Committee appeared on social networks, but this is a fraudulent scheme. This was announced by digital security expert Shukhrat Kurbanov.
How fraud works
According to the expert, advertising is distributed on Facebook promising to return up to 20 million soums from taxes in just 30 minutes. However, instead of going to the official Google Play app store, the user is redirected to the fake soliq. top website, which is a clear sign of fraud.
What is the danger of a fake app?
Installing such an application can give fraudsters access to your bank cards and personal data, which will lead to the theft of funds from your accounts.