"Biz Malayziyada joylashgan kompaniyalar uchun to'liq imtiyozli iqtisodiy zonani ochdik. Bu shuni anglatadiki, siz butun dunyo bo'ylab tadbirkorlarga taqdim etadigan noyob imkoniyatlarga ega bo'lasiz. Men bu jarayonni o'zim nazorat qilaman. Yer tayyor, aloqa tayyor", dedi u "O'zbekiston 24" telekanalida.
Prezidentimiz O'zbekiston va Malayziya o'rtasidagi uzoq masofaga qaramay, ikki mamlakat ham "hamkorlik qilish uchun kuchli Iroda va istakka"ega ekanini ta'kidladi.
Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim bilan muzokaralar chog'ida energetika, sun'iy intellekt, raqamli texnologiyalar, qishloq xo'jaligi, ta'lim va ma'lumotlar markazlarini yaratish kabi sohalardagi loyihalar muhokama qilinganini ma'lum qildi.
"Biz ko'plab masalalarni muhokama qildik va kelishuvlarga erishdik. Barcha masalalar hal qilindi. Vaqt tez harakat qiladi va biz erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratishga tayyormiz. Bizda istak bor, sizda texnologiya bor. Ishonchim komilki, agar biz buni birlashtirsak, katta natijalarga erishamiz", — dedi O'zbekiston Prezidenti.
Shuningdek, u 2016-yilda O'zbekistonga 1 milliard dollarlik xorijiy investitsiyalar jalb etilganini va o'tgan yili bu miqdor 35 milliard dollarga ko'tarilganini ma'lum qildi, bu esa xorijiy investorlarning ishonchi ortib borayotganidan dalolat beradi.
Prezident Malayziyadan kelgan tadbirkorlar va sheriklarni qo'llab-quvvatlash uchun shaxsan javobgarlikni o'z zimmasiga olishiga ishontirdi.
"Har bir loyihangiz uchun Vazirlar Mahkamasi tomonidan alohida qaror qabul qilinadi va mas'ul shaxslar tayinlanadi. Anvar Ibrohim va men buni nazorat ostiga olamiz. O'zbekiston siz uchun ochiq. Biz Markaziy Osiyo darvozasimiz va har doim sizni ochiqlik siyosati bilan kutib olishga tayyormiz", — deya ta'kidladi davlatimiz rahbari.
Muzokaralar yakunida bojxona, oliy ta'lim, sog'liqni saqlash kabi sohalarda hamkorlik to'g'risida bir nechta bitimlar, shuningdek, "aqlli" shaharlarni barpo etish bo'yicha birgalikdagi ishlar to'g'risidagi protokol va 2025-2026 yillarda korrupsiyaga qarshi kurashda sheriklikni chuqurlashtirish rejasi imzolandi.
Prezident, shuningdek, Malayziyaning Petronas kompaniyasining O'zbekistonda xomashyo va "yashil" energetikani chuqur qayta ishlash loyihalarini amalga oshirish rejalarini qo'llab-quvvatlashini bildirdi. Hamkorlikning asosiy yo'nalishlari geologik qidiruv va uglevodorod konlarini o'zlashtirish bo'ladi.

В рамках официального визита в Куала-Лумпур 5 февраля Президент Узбекистана объявил о создании специальной экономической зоны в Ташкентской области для компаний из Малайзии.
«Мы открыли экономическую зону с полными преференциями для компаний из Малайзии. Это значит, что у вас будут уникальные возможности, которые мы предоставляем предпринимателям всего мира. Я сам возьму этот процесс под контроль. Земля готова, коммуникации подготовлены», — заявил он в эфире телеканала «Узбекистан 24».
Президент подчеркнул, что, несмотря на большое расстояние между Узбекистаном и Малайзией, обе страны имеют «сильную волю и желание для партнёрства».
Шавкат Мирзиёев также сообщил, что в ходе переговоров с премьер-министром Малайзии Анваром Ибрагимом обсуждены проекты в таких сферах, как энергетика, искусственный интеллект, цифровые технологии, сельское хозяйство, образование и создание дата-центров.
«Мы обсудили множество вопросов и достигли договорённостей. Все вопросы решены. Время движется быстро, и мы готовы создать все необходимые условия для реализации достигнутых соглашений. У нас есть желание, у вас — технологии. Я уверен, что если мы объединим это, то добьёмся значительных результатов», — отметил Президент Узбекистана.
Он также сообщил, что в 2016 году в Узбекистан было привлечено 1 миллиард долларов иностранных инвестиций, а в прошлом году эта сумма выросла до 35 миллиардов долларов, что свидетельствует о растущем доверии зарубежных инвесторов.
Президент заверил, что лично возьмёт на себя ответственность за поддержку предпринимателей и партнёров из Малайзии.
«По каждому вашему проекту будет принято отдельное решение Кабинетом министров, и будут назначены ответственные лица. Мы с Анваром Ибрагимом возьмём это под контроль. Узбекистан открыт для вас. Мы — ворота Центральной Азии и всегда готовы приветствовать вас с политикой открытости», — подчеркнул глава государства.
По итогам переговоров подписаны несколько соглашений о сотрудничестве в таких сферах, как таможенные дела, высшее образование, здравоохранение, а также протокол о совместной работе по созданию «умных» городов и план углубления партнёрства в борьбе с коррупцией в 2025−2026 годах.
Президент также выразил поддержку планам малайзийской компании Petronas по реализации проектов глубокой переработки сырья и «зелёной» энергетики в Узбекистане. Основными направлениями сотрудничества станут геологоразведка и освоение месторождений углеводородов.