"Biz Malayziyada joylashgan kompaniyalar uchun to'liq imtiyozli iqtisodiy zonani ochdik. Bu shuni anglatadiki, siz butun dunyo bo'ylab tadbirkorlarga taqdim etadigan noyob imkoniyatlarga ega bo'lasiz. Men bu jarayonni o'zim nazorat qilaman. Yer tayyor, aloqa tayyor", dedi u "O'zbekiston 24" telekanalida.
Prezidentimiz O'zbekiston va Malayziya o'rtasidagi uzoq masofaga qaramay, ikki mamlakat ham "hamkorlik qilish uchun kuchli Iroda va istakka"ega ekanini ta'kidladi.
Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim bilan muzokaralar chog'ida energetika, sun'iy intellekt, raqamli texnologiyalar, qishloq xo'jaligi, ta'lim va ma'lumotlar markazlarini yaratish kabi sohalardagi loyihalar muhokama qilinganini ma'lum qildi.
"Biz ko'plab masalalarni muhokama qildik va kelishuvlarga erishdik. Barcha masalalar hal qilindi. Vaqt tez harakat qiladi va biz erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratishga tayyormiz. Bizda istak bor, sizda texnologiya bor. Ishonchim komilki, agar biz buni birlashtirsak, katta natijalarga erishamiz", — dedi O'zbekiston Prezidenti.
Shuningdek, u 2016-yilda O'zbekistonga 1 milliard dollarlik xorijiy investitsiyalar jalb etilganini va o'tgan yili bu miqdor 35 milliard dollarga ko'tarilganini ma'lum qildi, bu esa xorijiy investorlarning ishonchi ortib borayotganidan dalolat beradi.
Prezident Malayziyadan kelgan tadbirkorlar va sheriklarni qo'llab-quvvatlash uchun shaxsan javobgarlikni o'z zimmasiga olishiga ishontirdi.
"Har bir loyihangiz uchun Vazirlar Mahkamasi tomonidan alohida qaror qabul qilinadi va mas'ul shaxslar tayinlanadi. Anvar Ibrohim va men buni nazorat ostiga olamiz. O'zbekiston siz uchun ochiq. Biz Markaziy Osiyo darvozasimiz va har doim sizni ochiqlik siyosati bilan kutib olishga tayyormiz", — deya ta'kidladi davlatimiz rahbari.
Muzokaralar yakunida bojxona, oliy ta'lim, sog'liqni saqlash kabi sohalarda hamkorlik to'g'risida bir nechta bitimlar, shuningdek, "aqlli" shaharlarni barpo etish bo'yicha birgalikdagi ishlar to'g'risidagi protokol va 2025-2026 yillarda korrupsiyaga qarshi kurashda sheriklikni chuqurlashtirish rejasi imzolandi.
Prezident, shuningdek, Malayziyaning Petronas kompaniyasining O'zbekistonda xomashyo va "yashil" energetikani chuqur qayta ishlash loyihalarini amalga oshirish rejalarini qo'llab-quvvatlashini bildirdi. Hamkorlikning asosiy yo'nalishlari geologik qidiruv va uglevodorod konlarini o'zlashtirish bo'ladi.

During his official visit to Kuala Lumpur on February 5, the President of Uzbekistan announced the creation of a special economic zone in the Tashkent region for companies from Malaysia.
"We have opened an economic zone with full preferences for companies from Malaysia. This means that you will have the unique opportunities that we provide to entrepreneurs all over the world. I will take control of this process myself. The land is ready, communications are prepared, " he said on the Uzbekistan 24 TV channel.
The President stressed that despite the great distance between Uzbekistan and Malaysia, both countries have "a strong will and desire for partnership."
Shavkat Mirziyoyev also said that during the talks with Malaysian Prime Minister Anwar Ibrahim, projects in such areas as energy, artificial intelligence, digital technologies, agriculture, education and the creation of data centers were discussed.
"We discussed a lot of issues and reached agreements. All issues are resolved. Time is moving fast, and we are ready to create all the necessary conditions for the implementation of the agreements reached. We have the desire, you have the technology. I am sure that if we combine this, we will achieve significant results, " the President of Uzbekistan said.
He also said that $ 1 billion of foreign investment was attracted to Uzbekistan in 2016, and last year this amount increased to $ 35 billion, which indicates the growing confidence of foreign investors.
The President assured that he would personally take responsibility for supporting entrepreneurs and partners from Malaysia.
"The Cabinet of Ministers will make a separate decision on each of your projects, and responsible persons will be appointed. Anwar Ibrahim and I will take control of this. Uzbekistan is open to you. We are the gateway to Central Asia and are always ready to welcome you with the policy of openness, " the Head of state stressed.
Following the talks, several cooperation agreements were signed in such areas as customs, higher education, healthcare, as well as a protocol on joint work to create "smart" cities and a plan to deepen partnership in the fight against corruption in 2025-2026.
The President also expressed support for the plans of the Malaysian company Petronas to implement projects of deep processing of raw materials and "green" energy in Uzbekistan. The main areas of cooperation will be geological exploration and development of hydrocarbon deposits.