O'zbekiston ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Rossiya Gazprombank birinchi vitse-prezidenti Yekaterina salugina-Sorokova bilan uchrashuv o'tkazdi. Muzokaralar davomida O'zbekiston iqtisodiyotini suv-iqlim muammolari va yashil transformatsiyaga moslashtirishga qaratilgan qo'shma loyiha istiqbollari muhokama qilindi.
Tashabbusni amalga oshirish 2025-2026 yillarga mo'ljallangan. Rossiya tomoni o'zgaruvchan suv - iqlim sharoitlariga o'rta va uzoq muddatli moslashish uchun asosli strategiyalarni ishlab chiqish uchun qo'shma ilmiy tadqiqotlar o'tkazishni taklif qildi.
Xabarda ta'kidlanganidek, amaliy tavsiyalar tayyorlash O'zbekiston ekspert markazlarining iqlim va suv muammolarini tahlil qilish sohasidagi vakolatlarini mustahkamlashga yordam beradi, shuningdek, mamlakatlar o'rtasidagi ilmiy hamkorlik uchun asos bo'lib xizmat qiladi.
Aziz Abduhakimov ushbu loyiha Markaziy Osiyo mintaqasida ilmiy-tadqiqot hamkorligi, bilim va texnologiyalar almashinuvi uchun asosiy platforma bo'lishi mumkinligini ta'kidladi. Shu munosabat bilan suv resurslarini boshqarish sohasidagi mutaxassislar bilan o'zaro hamkorlik qilish uchun Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o'zgarishini o'rganish universitetiga (Green University) ishchi guruh tuzish va o'quv tashrifini tashkil etish taklif qilindi.

Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов провёл встречу с первым вице-президентом Газпромбанка России Екатериной Салугиной-Сороковой. В ходе переговоров обсуждались перспективы совместного проекта, направленного на адаптацию экономики Узбекистана к водно-климатическим вызовам и зеленой трансформации.
Реализация инициативы запланирована на 2025–2026 годы. Российская сторона предложила провести совместные научные исследования, чтобы разработать обоснованные стратегии средне- и долгосрочной адаптации к изменяющимся водно-климатическим условиям.
Как отмечается в сообщении, подготовка практических рекомендаций поможет укрепить компетенции узбекских экспертных центров в области анализа климатических и водных проблем, а также послужит основой для научного сотрудничества между странами.
Азиз Абдухакимов подчеркнул, что данный проект может стать ключевой платформой для научно-исследовательского взаимодействия, обмена знаниями и технологиями в регионе Центральной Азии. В этой связи было предложено создать рабочую группу и организовать ознакомительный визит в Центральноазиатский университет по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University) для взаимодействия со специалистами в сфере управления водными ресурсами.
По итогам исследований стороны разработают “Стратегию адаптации экономики Узбекистана к изменениям водно-климатических условий до 2050 года”.