OpenAI rahbari va ChatGPT yaratuvchisi Sem Altman zamonaviy smartfonlarning o'rnini bosadigan sun'iy intellektga asoslangan yangi texnologiyani e'lon qildi. Mumkin bo'lgan alternativalar orasida yangi avlod neyrointerfeyslari, kengaytirilgan haqiqat proyektorlari va hatto teri ostiga tikilgan qo'l kompyuterlari ham ko'rib chiqiladi.
Altmanning ta'kidlashicha, smartfonlarni almashtiradigan qurilma ovozli aloqaga qaratilgan bo'lishi mumkin. "Izvestiya" tomonidan so'ralgan mutaxassislarning fikriga ko'ra, smartfonlar va sun'iy intellektning biochiplar ko'rinishidagi birlashishi keyingi yirik texnologik yutuq bo'lishi mumkin.
"Apple, Google, Samsung va aksariyat xitoylik ishlab chiqaruvchilar allaqachon yangi qurilmalarida neyron tarmoq xususiyatlarini faol ravishda birlashtirmoqdalar. Chatbotlar odatdagi qidiruv tizimining so'rovlarini almashtirishi va gadjetlar bilan ishlashni osonlashtirishi mumkin. Biroq, yaqin o'n yil ichida sensorli ekranlar va qo'lda boshqaruvdan voz kechish mumkin emas", dedi T — z bosh muharriri Nikita Boguslavskiy.
Bosh muharrir Ferra.ru Yevgeniy Xaritonovning fikricha, iste'molchilar AI va smartfon funksiyalarini birlashtirgan, shuningdek, yaxshi avtonomiyaga ega bo'lgan sifatli displeylar, ovozli va kontaktsiz boshqaruvga ega ixcham va engil AR ko'zoynaklariga qiziqishi mumkin.
"Bundan tashqari, bozorni neyroimplantlar egallashi mumkin. Bunday qurilmalar allaqachon mavjud bo'lsa-da, ular zamonaviy smartfonlarning monoxrom ekranli birinchi tugmachali telefonlari kabi idealdan uzoqdir. Endi ular to'liq gadjetlardan ko'ra ko'proq raqamli tibbiy protezlardir. Bu sohadagi yutuq hozircha bashorat qilinmagan", deya qo'shimcha qildi u.

Руководитель OpenAI и создатель ChatGPT Сэм Альтман анонсировал новую технологию, основанную на искусственном интеллекте, которая может стать заменой современным смартфонам. Среди возможных альтернатив рассматриваются нейроинтерфейсы нового поколения, проекторы с расширенной реальностью и даже наручные компьютеры, вшиваемые под кожу.
Альтман отметил, что устройство, которое заменит смартфоны, вероятно, будет ориентировано на голосовое взаимодействие. Эксперты, опрошенные «Известиями», считают, что слияние смартфонов и ИИ в виде биочипов может стать следующим крупным технологическим прорывом.
«Apple, Google, Samsung и большинство китайских производителей уже активно интегрируют нейросетевые функции в свои новые устройства. Чат-боты смогут заменить обычные запросы в поисковых системах и упростить взаимодействие с гаджетами. Однако отказаться от сенсорных экранов и ручного управления в ближайшее десятилетие вряд ли получится», — отметил шеф-редактор Т—Ж Никита Богуславский.
Главный редактор Ferra.ru Евгений Харитонов полагает, что потребители могут заинтересоваться компактными и легкими AR-очками с качественными дисплеями, голосовым и бесконтактным управлением, которые сочетали бы функциональность ИИ и смартфона, а также обладали хорошей автономностью.
«Кроме того, рынок могут захватить нейроимпланты. Хотя такие устройства уже существуют, они еще далеки от идеала, как первые кнопочные телефоны с монохромными экранами от современных смартфонов. Сейчас они скорее цифровые медицинские протезы, чем полноценные гаджеты. Прорыв в этой сфере на данный момент не предсказывается», — добавил он.