OpenAI rahbari va ChatGPT yaratuvchisi Sem Altman zamonaviy smartfonlarning o'rnini bosadigan sun'iy intellektga asoslangan yangi texnologiyani e'lon qildi. Mumkin bo'lgan alternativalar orasida yangi avlod neyrointerfeyslari, kengaytirilgan haqiqat proyektorlari va hatto teri ostiga tikilgan qo'l kompyuterlari ham ko'rib chiqiladi.
Altmanning ta'kidlashicha, smartfonlarni almashtiradigan qurilma ovozli aloqaga qaratilgan bo'lishi mumkin. "Izvestiya" tomonidan so'ralgan mutaxassislarning fikriga ko'ra, smartfonlar va sun'iy intellektning biochiplar ko'rinishidagi birlashishi keyingi yirik texnologik yutuq bo'lishi mumkin.
"Apple, Google, Samsung va aksariyat xitoylik ishlab chiqaruvchilar allaqachon yangi qurilmalarida neyron tarmoq xususiyatlarini faol ravishda birlashtirmoqdalar. Chatbotlar odatdagi qidiruv tizimining so'rovlarini almashtirishi va gadjetlar bilan ishlashni osonlashtirishi mumkin. Biroq, yaqin o'n yil ichida sensorli ekranlar va qo'lda boshqaruvdan voz kechish mumkin emas", dedi T — z bosh muharriri Nikita Boguslavskiy.
Bosh muharrir Ferra.ru Yevgeniy Xaritonovning fikricha, iste'molchilar AI va smartfon funksiyalarini birlashtirgan, shuningdek, yaxshi avtonomiyaga ega bo'lgan sifatli displeylar, ovozli va kontaktsiz boshqaruvga ega ixcham va engil AR ko'zoynaklariga qiziqishi mumkin.
"Bundan tashqari, bozorni neyroimplantlar egallashi mumkin. Bunday qurilmalar allaqachon mavjud bo'lsa-da, ular zamonaviy smartfonlarning monoxrom ekranli birinchi tugmachali telefonlari kabi idealdan uzoqdir. Endi ular to'liq gadjetlardan ko'ra ko'proq raqamli tibbiy protezlardir. Bu sohadagi yutuq hozircha bashorat qilinmagan", deya qo'shimcha qildi u.

Sam Altman, head of OpenAI and creator of ChatGPT, announced a new technology based on artificial intelligence that can replace modern smartphones. Possible alternatives include next-generation neural interfaces, augmented reality projectors, and even wrist computers sewn under the skin.
Altman noted that the device that will replace smartphones is likely to be focused on voice interaction. Experts interviewed by Izvestia believe that the merger of smartphones and AI in the form of biochips can be the next major technological breakthrough.
"Apple, Google, Samsung and most Chinese manufacturers are already actively integrating neural network functions into their new devices. Chatbots will be able to replace regular queries in search engines and simplify interaction with gadgets. However, it is unlikely that we will be able to abandon touch screens and manual controls in the next decade, " said Nikita Boguslavsky, Editor-in—chief of T-Z.
Editor-in-Chief Ferra.ru Evgeny Kharitonov believes that consumers may be interested in compact and lightweight AR glasses with high-quality displays, voice and contactless control, which would combine the functionality of AI and a smartphone, and also have good autonomy.
"In addition, the market can be captured by neuroimplants. Although such devices already exist, they are still far from ideal, like the first push-button phones with monochrome screens from modern smartphones. Now they are more digital medical prostheses than full-fledged gadgets. A breakthrough in this area is not currently predicted, " he added.