2025 yil 27 yanvarda O'zbekiston MDH mamlakatlariga oziq-ovqat eksporti hajmini sezilarli darajada oshirgani ma'lum bo'ldi. Mintaqadagi asosiy sheriklar bilan imzolangan yangi savdo shartnomasi o'zbek ishlab chiqaruvchilari va fermerlari uchun qo'shimcha imkoniyatlar ochadi, shuningdek, qo'shni davlatlar bilan savdo aloqalarini yaxshilashga yordam beradi.
O'zbekiston uzoq vaqtdan beri Markaziy Osiyoda meva va sabzavotlarning yetakchi eksportchilaridan biri bo'lib kelgan, biroq yangi savdo yo'nalishlari rivojlanishi va mahsulot sifati yaxshilanishi bilan mamlakat MDH bozorlarida o'z ishtirokini sezilarli darajada kengaytirishni rejalashtirmoqda. Yangi shartnomalar nafaqat yangi mahsulotlarni, balki sharbatlar, konservatsiya va muzlatilgan sabzavotlar kabi qayta ishlangan mahsulotlarni ham etkazib beradi.
Shunisi e'tiborga loyiqki, shartnoma mahsulotlarni tezroq va samaraliroq tashishni ta'minlaydigan yangi logistika yo'nalishlarini yaratishni o'z ichiga oladi. Bu, ayniqsa, tez aylanishni talab qiladigan tovarlarni etkazib berish uchun juda muhimdir. Shu bilan birga, mamlakat infratuzilmani modernizatsiya qilish va kichik va o'rta fermerlar uchun sharoitlarni yaxshilash bo'yicha ishlarni davom ettiradi, mutaxassislarning fikriga ko'ra, eksport hajmini uzoq muddatli oshirish uchun muhim omil bo'ladi.
O'zbekiston qishloq xo'jaligi vaziri Baxtiyor Mahmudov o'z bayonotida hukumat eksport infratuzilmasini yaxshilash va mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo'llab-quvvatlash ustida ishlashda davom etishini ta'kidladi.

27 января 2025 года стало известно, что Узбекистан значительно увеличил объёмы экспорта продуктов питания в страны СНГ. Новый торговый контракт, подписанный с ключевыми партнерами в регионе, открывает дополнительные возможности для узбекских производителей и фермеров, а также способствует улучшению торговых связей с соседними странами.
Узбекистан уже давно является одним из ведущих экспортеров фруктов и овощей в Центральной Азии, однако с развитием новых торговых маршрутов и улучшением качества продукции страна планирует значительно расширить своё присутствие на рынках СНГ. В рамках новых соглашений будут поставляться не только свежие продукты, но и переработанные товары, такие как соки, консервация и замороженные овощи.
Примечательно, что соглашение включает создание новых логистических маршрутов, которые обеспечат более быструю и эффективную транспортировку продуктов. Это особенно важно для поставок товаров, которые требуют быстрого оборота. Вместе с этим, страна продолжит работу над модернизацией инфраструктуры и улучшением условий для мелких и средних фермеров, что, по мнению экспертов, станет важным фактором для долгосрочного увеличения объёмов экспорта.
Министр сельского хозяйства Узбекистана, Бахтияр Махмудов, в своем заявлении отметил, что правительство продолжит работать над улучшением экспортной инфраструктуры и поддержкой местных производителей.