2025 yil 26 yanvarda O'zbekistonda energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo'yicha yangi loyiha e'lon qilindi. Ushbu loyiha mamlakatning energiya xavfsizligini yaxshilashga, shuningdek, uglevodorod energiya manbalariga bog'liqlikni kamaytirishga qaratilgan. Tashabbus bir nechta yangi qayta tiklanadigan energiya ob'ektlarini quradi va mavjud energiya quvvatlarini yangilaydi.
Loyiha, shuningdek, mavjud elektr stantsiyalarining samaradorligi va xavfsizligini oshirish uchun zamonaviy texnologiyalarni o'rnatishni o'z ichiga oladi. Dasturning muhim qismi quyosh va shamol elektr stantsiyalarini joriy etish bo'lib, atmosferaga karbonat angidrid chiqindilarini sezilarli darajada kamaytiradi va mamlakatning ekologik holatini yaxshilaydi. 2030 yilgacha O'zbekistonning umumiy energetika balansidagi qayta tiklanadigan manbalarning ulushi 25 foizga o'sishi kutilmoqda.
O'zbekiston energetika vaziri Nodirbek Islomov bu mamlakat uchun barqaror rivojlanish yo'lidagi muhim qadam ekanini ta'kidladi. Ushbu loyiha tufayli O'zbekiston nafaqat energetika infratuzilmasini sezilarli darajada yaxshilash, balki ekologik izni sezilarli darajada kamaytirish imkoniyatiga ega bo'ladi.
Hududlarda energetika tarmog'ini modernizatsiya qilish, yangi iste'molchilarga xizmat ko'rsatish va ulanish sifatini yaxshilashga alohida e'tibor qaratiladi. Loyiha energiya ta'minoti xarajatlarini kamaytirishi va uzoq va qishloq joylarda hayot sifatini yaxshilashi kutilmoqda.

On January 26, 2025, a new project to modernize the energy infrastructure was announced in Uzbekistan. This project is aimed at improving the country's energy security, as well as reducing dependence on hydrocarbon energy sources. Within the framework of the initiative, several new renewable energy facilities will be built, as well as existing energy capacities will be upgraded.
The project also includes the installation of state-of-the-art technologies to improve the efficiency and safety of existing power plants. An important part of the program is the introduction of solar and wind power plants, which will significantly reduce carbon dioxide emissions into the atmosphere and improve the environmental situation in the country. It is expected that the share of renewable sources in the total energy balance of Uzbekistan will grow to 25% by 2030.
Uzbekistan's Energy Minister Nodirbek Islamov noted that this is a major step for the country towards sustainable development. Thanks to this project, Uzbekistan will not only be able to significantly improve its energy infrastructure, but also significantly reduce its environmental footprint.
Special attention will be paid to the modernization of the energy network in the regions, as well as improving the quality of service and connecting new consumers. The project is expected to reduce energy costs and improve the quality of life in remote and rural areas.