2025 yil 26 yanvarda Toshkentda O'zbekiston va Xitoy o'zbek qishloq xo'jaligi mahsulotlarini dunyodagi eng yirik bozorlardan biriga eksport qilish uchun yangi imkoniyatlar ochadigan strategik savdo bitimini imzoladilar.
Hujjatga muvofiq, tomonlar yangi savdo yo'laklarini yaratadilar va logistika infratuzilmasini kuchaytiradilar. Bu Xitoyga meva, sabzavot, yong'oq, go'sht va sut mahsulotlarini etkazib berish hajmini sezilarli darajada oshirishi kutilmoqda.
O'zbekiston tashqi savdo vaziri o'rinbosari Halim Rahimovning so'zlariga ko'ra, mamlakat yetkazib berilayotgan mahsulotlar qatorini kengaytirishga tayyor. Uning ta'kidlashicha, Xitoy bozori fermerlar va ishlab chiqaruvchilar uchun ulkan salohiyatni anglatadi.
"Bizning vazifamiz nafaqat yangi bozorlarga chiqish, balki eksportni barqaror, tez va samarali qilishdir", dedi Rahimov.
Bundan tashqari, tomonlar agrar sektorga investitsiyalarni kuchaytirishga kelishib oldilar. Shunday qilib, shartnoma qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishini modernizatsiya qilishga, uning sifati va xorijda raqobatbardoshligini oshirishga yordam beradi.
Shuni ta'kidlash kerakki, hujjat kichik va o'rta fermerlarni qo'llab-quvvatlash choralarini o'z ichiga oladi. Xususan, ular o'z imkoniyatlarini kengaytirish va mahsulot standartlarini yaxshilash uchun moliyaviy yordam olishlari mumkin. Mutaxassislarning fikricha, bu qadam mamlakatlar o'rtasidagi iqtisodiy aloqalarni sezilarli darajada mustahkamlaydi va O'zbekistonning qishloq hududlarida barqaror o'sish katalizatoriga aylanadi.

26 января 2025 года в Ташкенте Узбекистан и Китай подписали стратегическое торговое соглашение, которое открывает новые возможности для экспорта узбекской сельхозпродукции на один из крупнейших мировых рынков.
В соответствии с документом, стороны создадут новые торговые коридоры и усилят логистическую инфраструктуру. Это, как ожидается, позволит в разы увеличить объёмы поставок фруктов, овощей, орехов, а также мясной и молочной продукции в Китай.
По словам заместителя министра внешней торговли Узбекистана Халима Рахимова, страна уже готова расширить линейку поставляемой продукции. Он подчеркнул, что китайский рынок представляет собой огромный потенциал для фермеров и производителей.
«Наша задача — не только выйти на новые рынки, но и сделать экспорт стабильным, быстрым и эффективным», — заявил Рахимов.
Кроме того, стороны договорились активизировать инвестиции в аграрный сектор. Таким образом, соглашение поможет модернизировать сельхозпроизводство, повысить его качество и конкурентоспособность за рубежом.
Важно отметить, что документ включает меры поддержки для малых и средних фермеров. В частности, они смогут получить финансовую помощь для расширения своих мощностей и улучшения стандартов продукции. Эксперты уверены: этот шаг значительно укрепит экономические связи между странами и станет катализатором устойчивого роста в сельских регионах Узбекистана.